Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pierwszej Pomocy. Ratownicy Mag-Medu uczą jak pomagać

Magdalena Olechnowicz [email protected]
Zasad pierwszej pomocy nauczą ratownicy Mag-Medu podczas Dnia Otwartego w naszej redakcji – dzisiaj (w sobotę) w godz. 10-14, przy ul. Henryka Pobożnego 19.
Zasad pierwszej pomocy nauczą ratownicy Mag-Medu podczas Dnia Otwartego w naszej redakcji – dzisiaj (w sobotę) w godz. 10-14, przy ul. Henryka Pobożnego 19. Fot. Łukasz Capar
Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Dzień Pierwszej Pomocy. Niestety, wciąż jest wielu ludzi, którzy boją się reagować, widząc osobę potrzebującą ratunku.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Został ustanowiony przez
Międzynarodową Organizację Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) i przebiega pod patronatem WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. W naszym kraju jest świętowany już po raz
siódmy. Obchodzimy ten dzień
zawsze w każdą drugą sobotę września.

O tym, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna w życiu, wiedzą już przedszkolaki. O słupskich maluchach z Miejskiego Przedszkola nr 23 mówiły i pisały niemal wszystkie ogólnopolskie media, kiedy z zawodów ratownictwa w Niemczech wróciły dwa lata temu ze złotym medalem. W przedszkolu tym już od wielu lat realizowany jest program "Mały ratownik" przy współudziale stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy.

Niestety, wciąż jest bardzo dużo ludzi, którzy nie znają podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy albo znają je, ale boją się reagować w sytuacji, gdy są świadkami wypadku. - To powoli zmienia się na lepsze, bo dostępność kursów pierwszej pomocy jest coraz większa. Ludzie odważni spontanicznie rzucają się do niesienia pomocy potrzebującym - mówi Dawid Surowicz, wicekomendant Maltańskiej Służby Medycznej w Słupsku.

- Niestety, wciąż jest dużo takich osób, które, gdy w ich obecności dojdzie do wypadku, są tylko biernymi gapiami i nawet wezwanie karetki pogotowia jest dla nich problemem - dodaje.

W Polsce mamy obowiązek udzielania pierwszej pomocy, który jest prawnie uregulowany. Nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w zagrożeniu zdrowia lub życia jest karalne na podstawie artykułu 162 Kodeksu karnego. Mówi on, że "kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".
Pamiętajmy, że jednocześnie prawo chroni ratujących. Samo wezwanie służb ratowniczych już jest pierwszą pomocą. Strach przed faktycznym udzieleniem pomocy zwykle jest mniejszy, gdy dysponujemy podstawową wiedzą i umiejętnościami z zakresu ratownictwa.

W każdym mieście są instytucje, które zajmują się szkoleniami z zakresu pierwszej pomocy. W Słupsku są to między innymi Maltańska Służba Medyczna, stowarzyszenie Joannici Dzieło Pomocy oraz Polski Czerwony Krzyż. Koszt takiego kursu wynosi przeciętnie od 40 do 60 zł.

- Udzielania pierwszej pomocy powinniśmy się uczyć już od najmłodszych lat, a potem doskonalić umiejętności i aktualizować wiedzę, tak aby w razie potrzeby nieść pomoc w miarę fachowo. Byłoby idealnie, gdyby każdy znał podstawowe zasady pierwszej pomocy - mówi Dawid Surowicz.

Zapisz się na kurs udzielania pierwszej pomocy

Najbliższy kurs pierwszej pomocy organizuje Maltańska Służba Medyczna w Słupsku w dniach 18-19 września w swojej siedzibie przy ul. Paderewskiego 9. Zgłoszenia można kierować e-mailem na adres [email protected] (w temacie proszę napisać "kurs pierwszej pomocy"). Można też zgłosić się telefonicznie - 796 466 851.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza