Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Nie łącz leków z alkoholem

Dodano: 26 listopada 2010, 22:59 Autor:

Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, nie pij alkoholu. Nawet środki bez recepty w połączeniu z winem czy piwem mogą poważnie zaszkodzić twojemu zdrowiu.

Jeśli jakiegoś środka nie należy łączyć z alkoholem, informacja o tym na pewno znajdzie się w ulotce dołączonej do leku. Zdaniem farmaceutów najbezpieczniej jednak w ogóle nie pić alkoholu podczas przyjmowania lekarstw.

- Grozi to bardzo poważnymi konsekwencjami. Nawet gdy przyjmiemy ibuprom czy paracetamol na ból głowy, to w połączeniu z alkoholem może dojść do krwawień z przewodu pokarmowego - mówi Dorota Małek, kierownik apteki Mariackiej w Słupsku.
Groźną kombinację z alkoholem tworzą m.in. niektóre antybiotyki z grupy cefalosporyn, metronidazol (lek bakteriobójczy) i ketokonazol (lek przeciwgrzybiczny). Jeśli podczas kuracji tymi farmaceutykami chory pije wysokoprocentowe trunki, może dojść nawet do zapaści, bólów głowy i brzucha oraz wymiotów. Farmaceuci przestrzegają, że reakcja może być równie silna, jak u alkoholików leczonych esperalem, którzy sięgnęli po alkohol.

W niebezpieczne interakcje z alkoholem wchodzą leki na wysoki cholesterol, m.in. Lovasterol, Crestor czy Zacor. Spożycie alkoholu wraz z nimi grozi uszkodzeniem wątroby.
Łączenie polopiryny, aspiryny, apapu, nurofenu czy ibumu z lampką wina może zakończyć się rozstrojem żołądka, przyspieszonym biciem serca, uszkodzeniem wątroby a nawet owrzodzeniami żołądka.
Gdy przy lekach na cukrzycę chory skusi się na wysokoprocentowy trunek, grozi mu gwałtowny spadek cukru, nudności, nagłe zmiany w ciśnieniu krwi. Z kolei łączenie leków na alergię z alkoholem grozi sennością i zawrotami głowy.

- Najbardziej niebezpieczne zmiany w organizmie mogą wystąpić wówczas, gdy alkohol spożyje chory ze zmianami neurologicznymi. Mogą zajść nieodwracalne zmiany w mózgu - mówi Dorota Małek.
Jedynym lekiem, który śmiało można spożywać z alkoholem, jest popularny lek na kaca - 2KC. Zmniejsza skutki nadużycia alkoholu, przyspiesza wydalanie z organizmu toksycznych produktów utleniania alkoholu, pomaga uniknąć złego samopoczucia po nadmiernym spożyciu alkoholu i likwiduje oznaki kaca, takie jak opuchnięte oczy, ziemista i blada cera.

Czytaj więcej o:
  • alkohol
  • leki
  • zdrowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jesienią szczepisz się przeciw grypie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 59.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.