Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat finansowy w Słowińskim Parku Narodowym

Zbigniew Marecki
Słowiński Park Narodowy potrzebuje 12 milionów złotych rocznie, aby normalnie funkcjonować.
Słowiński Park Narodowy potrzebuje 12 milionów złotych rocznie, aby normalnie funkcjonować. Fot. archiwum
Słowiński Park Narodowy potrzebuje 12 milionów złotych rocznie, aby normalnie funkcjonować. W tym roku ma zaledwie 2,7 miliona zł. Nie wiadomo, skąd i kiedy uzyska potrzebne pieniądze.

Jak twierdzi Katarzyna Woźniak, dyrektor SPN, z budżetu państwa ta placówka uzyskuje tylko pieniądze na płace dla pracowników i ich pochodne. Pozostałe fundusze zarabiała poprzez gospodarstwo pomocnicze (ok. 3 miliony zł rocznie) oraz z rożnych projektów pozabudżetowych.

Tymczasem wdrożona w tym roku reforma finansów publicznych zmusiła dyrektorów parków narodowych do likwidacji gospodarstw pomocniczych. To oznacza, że wszystkie zarobione w parkach pieniądze trafiają do budżetu państwa. W efekcie również SPN stracił możliwość zarobkowania na własne potrzeby.

- Ta sytuacja może doprowadzić do tego, że w najbliższych miesiącach będziemy musieli zaprzestać całej działalności. Już nie mamy pieniędzy na działania ochronne - mówi dyr. Woźniak.

Zapewnia, że już od dawna zabiega o wsparcie finansowe w Ministerstwie Ochrony Środowiska. Tam usłyszała, że być może parki narodowe będą mogły skorzystać z pieniędzy z rezerwy budżetowej.

- Nie wiadomo jednak, kiedy i na jakich zasadach. Wszystko zależy od Ministerstwa Finansów - dodaje Woźniak. Stanisław Gawłowski, minister ochrony środowiska zapewnił nas, że problemy parków narodowych mają charakter przejściowy.

- Pracujemy nad ustawą nadającą parkom narodowym osobowość prawną. Po jej wejściu w życie parki znowu będą mogły korzystać z zarobionych przez siebie pieniędzy. Teraz trwa okres przejściowy. Dlatego dyrektorzy parków muszą występować do Ministerstwa Ochrony Środowiska z wnioskami o uruchomienie z budżetu państwa poprzez Ministerstwo Finansów pieniędzy, które są im niezbędne do bieżącej działalności. Już mogą to robić - mówi minister Gawłowski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza