Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lęborskie muzeum dostanie nowe eksponaty

Grzegorz Bryszewski [email protected]
Eksponaty mają zostać przekazane do placówki do końca roku za pośrednictwem słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Eksponaty mają zostać przekazane do placówki do końca roku za pośrednictwem słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Archiwum
Duży zbiór zabytków, które wydobyto podczas archeologicznych badań towarzyszących rewitalizacji średniowiecznych murów, trafi do muzeum.

Eksponaty mają zostać przekazane do placówki do końca roku za pośrednictwem słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

- Konsultowaliśmy już z archeologami prowadzącymi badania sposób opracowania tych zabytków. Wiemy więc dobrze, co konkretnie do nas trafi - wyjaśnia Agnieszka Krzysiak, archeolog z muzeum w Lęborku.

- A będzie to pokaźny zbiór ceramiki, współczesnych naczyń i sztućców, przedmioty codziennego użytku, monety - od średniowiecznych po współczesne, biżuteria i części strojów. Wśród tych nowych eksponatów zdarzają się także nieśmiertelniki, uzbrojenie, narzędzia, a także na przykład ozdobne okucia.

Muzealnicy planują przygotować specjalną ekspozycję, na której zostaną pokazane nowe eksponaty.
Mieszkańcy Lęborka wkrótce będą mogli także obejrzeć inne zabytki, które pozyskano do muzeum w ramach nadzorów archeologicznych prowadzonych przy wymianie nawierzchni ulic, w trakcie rewitalizacji murów miasta.

W tym przypadku na eksponaty składają się np. fragmenty kafli piecowych, ceramiki naczyniowej, wśród nich można znaleźć także szklane butelki od napojów czy chociażby dachówki. Te eksponaty pochodzą zarówno ze średniowiecza, jak i późniejszych wieków. W muzeum można już oglądać bogaty zbiór przedmiotów stanowiących wyposażenie grobów z wielokulturowego cmentarzyska w Czarnówku.

Jak podkreślają muzealnicy, w ten sposób lęborska placówka wzbogaciła się o przedmioty, które wzbudzają zazdrość innych polskich muzeów.

- To wyjątkowa kolekcja ozdób, części strojów, naczyń z niemal każdej kultury, która występowała na Pomorzu w pradziejach i w okresie wczesnośredniowiecznym. Wyjątkową wartość ma także odkryte w zeszyłym roku kultowe brązowe naczynie z trójlistnym wylewem i wizerunkiem Bachusa pochodzące z terenów Włoch - dodaje Agnieszka Krzysiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza