Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałace i dwory ziemi słupskiej zebrane w albumie

Piotr Kawałek [email protected]
Jan Maziejuk prezentuje album „Pałace i dwory ziemi słupskiej”.
Jan Maziejuk prezentuje album „Pałace i dwory ziemi słupskiej”. Łukasz Capar
W przyszłym tygodniu do sprzedaży trafi album słupskiego fotografika Jana Maziejuka "Pałace i dwory ziemi słupskiej". To zbiór zdjęć poniemieckich zabytków.

W albumie znalazły się fotografie dworków i pałaców znajdujących się na terenie powiatu słupskiego. Zabytki są przedstawione w dzisiejszym stanie. Większość, niestety, w opłakanym, część w miarę przyzwoitym, jednak wymagającym remontów i konserwacji. Tylko kilka z 37 przedstawionych budowli zostało odrestaurowanych i są chlubą swoich miejscowości.

Chyba najsmutniej przedstawia się pałac w Karżniczce, a właściwie jego zgliszcza. Przypomnijmy, że ten unikatowy XVIII-wieczny obiekt, zwany pałacem na wodzie, spłonął w 2009 roku. Wśród odrestaurowanych pałacyków w albumie zobaczymy m.in. piękne pałace w Wolinii, Bobrownikach, Grąbkowie, czy dwory w Gaci i Kukowie.

Pałace i dworki w części są dziś własnością prywatną i publiczną, m.in. mieszczą się tam zakłady opieki, szkoły itp. Niektóre opuszczone czekają na nowych właścicieli. Słowem wstępnym i podpisami zdjęć album opatrzył Stanisław Szpilewski, historyk sztuki z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

- Album powstał po to, aby promować nasze zabytki, ale również aby zachęcić właścicieli tych zabytków do opieki nad nimi - mówił wczoraj podczas prezentacji albumu w starostwie Zbigniew Babiarz-Zych, redaktor i pomysłodawca albumu, naczelnik wydziału polityki społecznej słupskiego startostwa powiatowego.

- Pokazuje ich historię i ich piękno, poza tym zawiera ciekawe informacje na ich temat. Zdjęcia do wydawnictwa wykonał Jan Maziejuk, znany słupski fotografik i fotoreporter. Jak mówi, wykonanie wszystkich zdjęć zajęło mu cztery dni.
Album powstał na zlecenie słupskiego starostwa powiatowego, wydany został przez bydgoskie wydawnictwo Unigraf. Koszty wydania pokryło starostwo (10 tys. zł), wydawnictwo i sponsorzy (nie podano dokładnej sumy, mówiąc, że było to "kilkadziesiąt tysięcy złotych"). Album powstał we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami. W księgarniach w Słupsku i wojewódzwie publikacja znajdzie się w przyszłym tygodniu. Cena to około 50 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza