Słupski biznesmen odnowił zabytkowy pałac w Ścięgnicy

Dodano: 13 listopada 2011, 15:00 Autor:

Zbudowany w latach 1880-1890 przez Joachima von Boehna pałac w Ścięgnicy odzyskał dawną świetność. A może nawet jest piękniejszy niż wtedy, gdy go wzniesiono. Zawdzięcza to Mariuszowi Borzyszkowskiemu.
Poniemiecki pałac usytuowany jest w gminie Kobylnica, 21 kilometrów na wschód od Słupska. Położony jest obok wsi Ścięgnica, wśród malowniczych lasów i w pobliżu Jeziora Kryształowego.

Poniemiecki pałac usytuowany jest w gminie Kobylnica, 21 kilometrów na wschód od Słupska. Położony jest obok wsi Ścięgnica, wśród malowniczych lasów i w pobliżu Jeziora Kryształowego. (fot. Archiwum firmy Rayfa)

Poniemiecki pałac usytuowany jest w gminie Kobylnica, 21 kilometrów na południe od Słupska. Położony jest obok wsi Ścięgnica, wśród malowniczych lasów i w pobliżu Jeziora Kryształowego. W czasach PRL dworek przez wiele lat służył jako ośrodek kolonijny.

Po 1989 roku stał się własnością samorządu Kobylnicy. Gmina przez kilka lat zabiegała o pieniądze na remont wpisanego do rejestru zabytków obiektu i doprowadzenie go do stanu dawnej świetności. Gdy to się nie udało, aby zapobiec jego dalszej degradacji, w 2007 roku wystawiła go na sprzedaż. W październiku 2009 roku pałac został sprzedany Mariuszowi Borzyszkowskiemu, słupskiemu biznesmenowi.

Nabywca dostał do zagospodarowania ponad 1000 metrów kwadratowych w zabytkowych wnętrzach oraz 1,6 ha otaczającego pałac parku krajobrazowego. Od czasu, gdy kupił ten obiekt, minęły zaledwie dwa lata, a osoby, które widziały go wcześniej, przecierają oczy ze zdumienia. Już nie ma śladu po zaniedbanej budowli, z której skradziono nawet oryginalne miedziane blachy pokrycia dachowego. Za to w centrum zabytkowego parku przyciąga wzrok piękna elewacja dworku, który zachował pierwotną bryłę – zwartego, dwukondygnacyjnego i podpiwniczonego budynku z użytkowym poddaszem, przekrytym dachem mansardowym z lukarnami.

– Zależało mi na tym, aby przywrócić pałacowi piękno jego bryły, a jednocześnie wykorzystać nowoczesne technologie i szlachetne materiały. Udało się zrealizować te cele dzięki pomocy konserwatora zabytków Zdzisława Daczkowskiego oraz Janusza Kazimierskiego, właściciela słupskiej firmy zajmującej się renowacją obiektów zabytkowych. Bardzo dużo zawdzięczam także kaszubskim firmom z okolic Kościerzyny i Sierakowic, które sprawnie, na wysokim poziomie i za przyzwoite pieniądze wykonały większość prac budowlanorenowacyjnych – zdradza Mariusz Borzyszkowski.

Ponieważ znaczna część renowacji została sfinansowana przy wsparciu kredytu bankowego, nowy właściciel pałacu od razu postanowił, że ten obiekt stanie się główną siedzibą jego firmy cateringowej i w ten sposób będzie zarabiał na siebie. Dlatego postanowił przystosować wnętrza dworku do nowych funkcji.

Z tego względu w pałacowej piwnicy zbudowano przestronną kuchnię z całym zapleczem i pomieszczeniami socjalnymi dla personelu. Głównym elementem wyposażenia kuchni jest piec kaflowy z ogromną płytą grzejną, rozgrzewaną węglem i drewnem.

– To świadomy wybór, bo naszym gościom chcemy serwować tradycyjną kuchnię pomorską, a jej niepowtarzalny smak uzyskuje się, gotując właśnie na takim piecu – przekonuje właściciel dworu. Zamierza też wkrótce zbudować usytuowany w pobliżu pałacu piec chlebowy, aby jego goście mogli korzystać z pałacowego pieczywa.

Z kolei z myślą o myśliwych, którzy w lasach wokół pałacu znajdą doskonałe warunki do polowania, w części piwnicznych pomieszczeń wydzielono rodzaj domku myśliwskiego z osobnym wejściem i kominkiem. Przy nim z pewnością będzie się świetnie biesiadowało.

Zupełnie inny charakter mają pomieszczenia na parterze pałacu, gdzie odtworzono XIX-wieczny wystrój, ale – oprócz reprezentacyjnego holu – stworzono dwie lustrzano podobne sale,które w zależności od potrzeb mogą pełnić funkcję sal biesiadno-konferencyjnych.

– To rozwiązanie wybrałem z myślą o uczestnikach rozmaitych zamkniętych imprez, które zamierzam organizować w naszym pałacu. Z jednej strony mogą to być spotkania firmowe czy branżowe, a z drugiej – rodzinne, włącznie z niepowtarzalnymi weselami – mówi o swoich planach Mariusz Borzyszkowski.

Dla wygody gości na piętrze pałacu już zbudowano siedem stylowych sypialni, z odrębnymi łazienkami. Wszystkie zdobią ładnie odrestaurowane antyki, które właściciel sprowadził z Zachodu. Najokazalszy jest oczywiście apartament dla nowożeńców, w którym już wkrótce znajdzie się także luksusowa wanna dla dwojga. Wszystko po to, aby noc poślubna w tym otoczeniu stała się jednym z najprzyjemniejszych wspomnień młodej pary.

– Myślę też o tym, aby kupić przedwojenny kabriolet, którym młoda para będzie mogła jechać na ceremonię ślubną – zdradza właściciel pałacu. Tak samo niezapomniane może być ślubne zdjęcie wykonane na pałacowym tarasie, na który wychodzi się z parterowego holu. A jeszcze bardziej może się podobać widok z niego na park.

– W przyszłości zamierzam kupić także konie i bryczkę oraz rowery, quady i samochody terenowe, aby nasi goście mogli się przemieszczać po okolicy i korzystać z jej uroków, włącznie z łowieniem ryb w Jeziorze Kryształowym – zachwala przyszłe atrakcje Borzyszkowski.

W najbliższych miesiącach będzie także pracował nad urządzeniem kolejnych pokoi gościnnych na pałacowym poddaszu. W sumie zamierza stworzyć sto miejsc sypialnych. Z pałacem komponować się będzie stróżówka oraz ukryta w głębi parku stylowa stajnia, której budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Już teraz natomiast odtworzono dekoracyjną bramę wjazdową i odnowiono wyłożony brukiem podjazd pod pałacowy ganek, dzięki czemu otoczenie obiektu stało się bardzo stylowe.

Czytaj więcej o:
  • Mariusz Borzyszkowski
  • pałac w Ściegnicy
  • renowacja
  • zabytek
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.