Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi niepełnosprawni znaleźli swoją przystań

Zbigniew Marecki
Uczestnicy projektu wspólnie ze słupskimi seniorami przygotowali kabaretowe przedstawienie "Książę Fredek na groszku”.
Uczestnicy projektu wspólnie ze słupskimi seniorami przygotowali kabaretowe przedstawienie "Książę Fredek na groszku”. Archiwum projektu
Dziesięć młodych, niepełnosprawnych osób wraz z rodzicami i wolontariuszami uczestniczy w Słupsku w projekcie ograniczającym ich społeczne wykluczenie.

Umożliwił to dwuletni projekt "Przystań do nas", który przygotowało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Dorosłym "Przystań" z Niestkowa. Dzięki działaniom pedagogów pracujących w Stowarzyszeniu udało się pozyskać pieniądze na jego realizację z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Czas jego trwania obejmuje okres od września 2011 do lipca 2012.

- W efekcie powstał Klub "Przystań do nas", który jest miejscem, gdzie absolwenci oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku, a także rodziny wychowujące dziecko niepełnosprawne z miasta Słupska otrzymają pomoc i wsparcie - wyjaśnia Zofia Stodoła, prezes stowarzyszenia.

W programie uczestniczą młodzi niepełnosprawni ludzie, którzy ukończyli już szkołę, a pozostają bez pracy i z powodu braku miejsc nie mają też możliwości udziału w Warsztatach Terapii Zajęciowej ani szans na otrzymanie jakiegokolwiek innego wsparcia w zakresie aktywizacji oraz zabezpieczenia społecznego.

Uczestnicy projektu spotykają się na różnorodnych zajęciach, z których większość odbywa się w pomieszczeniach internatu SOSW przy ul. Sobieskiego 13 w Słupsku. Dzięki niemu lokale te uzyskały nowe wyposażenie. Dlatego w bardzo dobrych warunkach specjaliści mogą prowadzić warsztaty socjoterapeutyczne, zajęcia z zakresu aktywizacji społecznej (w tym kulinarne, plastyczne, teatralne, rekreacyjno-turystyczne, prozdrowotne, opiekuńczo-wychowawcze i inne), warsztaty aktywizacji zawodowej oraz szkolenia zawodowe.

- Ponieważ uczestnicy projektu są osobami samodzielnymi, upośledzonymi w stopniu lekkim i średnim, uczą się zawodu. W przyszłości będą mogli być opiekunami osób niepełnospra­wnych i starszych - dodaje Zofia Stodoła.
Wszystkie zajęcia w ramach programu są prowadzone przez specjalistów terapeutów i oligofrenopedagogów, którzy posiadają duże doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Dodatkowo w trakcie trwa­nia projektu jego beneficjenci wspólnie z wolontariuszami wybrali się już do kina i na zajęcia na basenie. Pojechali też na wycieczkę do Multikina w Koszalinie, która wszystkim sprawiła wiele przyjemności. Przygotowali także spektakl teatralny, któ­ry obejrzeli znani słupszczanie.

Ponadto uczestnicy projektu z chęcią podejmują działania wolontarystyczne na rzecz seniorów z Domu Pomocy Społecznej "Leśna Oaza" w Słupsku. Stąd część zajęć odbywa się w tej placówce. Od czasu do czasu jeżdżą także do świetlicy wiejskiej we wsi Niestkowo, gdzie odbywają się wspólne zajęcia z młodymi wolontariuszami z Niestkowa i Charnowa, które często przekształcają się w kontakty prywatne.

Rodzice niepełnosprawnych natomiast mogli skorzystać z konsultacji terapeu­tycznych, podczas których wymieniali się swoimi doświadczeniem i angażowali się na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie.

Zofia Stodoła zdobyła już pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację kolejnego projektu tego typu. Tym razem ma dotyczyć niepełnosprawnych z powiatu słupskiego, gdzie mieszka wielu niepełnosprawnych, którzy są zagrożeni wykluczeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza