Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukają śladów dawnej synagogi

(ang)
Cezary Obracht Prondzyński został przewodniczącym Społecznego Komitetu ds. Upamiętnienia Społeczności Żydowskiej Ziemi Bytowskiej.
Cezary Obracht Prondzyński został przewodniczącym Społecznego Komitetu ds. Upamiętnienia Społeczności Żydowskiej Ziemi Bytowskiej. Andrzej Gurba
Cezary Obracht Prondzyński został przewodniczącym Społecznego Komitetu ds. Upamiętnienia Społeczności Żydowskiej Ziemi Bytowskiej.

- Na spotkaniu, które odbyło się kilka dni temu, sformalizowaliśmy nasze działania. Komitet jest 19-osobowy. Podzieliliśmy się zadaniami. Kolejne spotkanie odbędzie się w połowie kwietnia tego roku - mówi Jaromir Szroeder, sekretarz komitetu.

Członkowie komitetu rozpoczęli poszukiwania materiałów, dokumentów i innych śladów dotyczących bytowskich Żydów i ich kultury. Nawiązane zostały już pierwsze kontakty z ich potomkami mieszkającymi w Austrii.

- Próbujemy ustalić też dokładną lokalizację synagogi - informuje Szroeder.

Komitet przygotowuje się też do akcji informacyjnej i edukacyjnej.

Co prawda nie zapadły jeszcze decyzje co do formy i miejsca upamiętnienia bytowskich Żydów, ale najprawdopodobniej będzie to okolica ulicy Młyńskiej, gdzie znajdowała się synagoga.

- Niekoniecznie musi to być pamiątkowy kamień czy tablica. Pojawiła się propozycja wykonania pamiątkowego muru - mówi Szroeder.

Przypomnijmy, że latem ubiegłego roku natrafiono na macewy podczas prac ziemnych na rogu ulicy Sikorskiego i Wery w Bytowie. Na początku znaleziono dziewięć sporych kawałków płyt z napisami. Później kolejne. Łącznie macew z napisami jest dwanaście, a kawałków bez napisów kilkadziesiąt. Całe znalezisko trafiło do bytowskiego muzeum.

Udało się odczytać dwa napisy w języku hebrajskim na macewach. To imiona Mosze oraz Josef. Macewy pochodzą z dawnego cmentarza żydowskiego założonego na początku XIX wieku pomiędzy dzisiejszą ulicą Derdowskiego a Młyńską. Zajmował powierzchnię 0,18 hektara. Cmentarz oficjalnie zamknięto w 1967 roku, choć niszczał on już od Nocy Kryształowej w 1938 roku. Nie zachowały się żadne nagrobki. Macewy wykorzystywano po wojnie do wzmocnienia budowanych dróg. W miejscu, gdzie był cmentarz, częściowo urządzono plac zabaw. W Bytowie istniała też synagoga wzniesiona przy dzisiejszej ulicy Młyńskiej. Została zniszczona podczas Nocy Kryształowej (z 9 na 10 listopada 1938 roku). Naziści najpierw ją spalili, a później zrównali z ziemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza