Jesteś tu: Strona główna Miasta Słupsk Artykuł

Bank żywności przy Słonecznej do końca roku

Dodano: 9 sierpnia 2012, 20:00 Autor:

Do ponad 2,5 tysiąca osób trafia żywność, którą podopiecznym MOPR wydają wolontariusze od Brata Alberta. Do końca roku będą to robić przy ul. Słonecznej.
W dniach wydawania żywności unijnej, nie tylko przed świętami (na zdjęciu akcja z listopada ub. roku), w punkcie przy ul. Słonecznej ustawiają się długie kolejki.

W dniach wydawania żywności unijnej, nie tylko przed świętami (na zdjęciu akcja z listopada ub. roku), w punkcie przy ul. Słonecznej ustawiają się długie kolejki. (fot. Łukasz Capar)

Unijna żywność jest w Słupsku wydawana potrzebującym od czasu, gdy w mieście rozpoczął działalność Bank Żywności.

W tym miesiącu jednak obok jego siedziby przy ul. Słonecznej 16e stworzono specjalny punkt, w którym przez kilka dni w miesiącu żywność wydają wolontariusze Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. O ich działaniach świadczy ustawiany na ten czas namiot.

– W tym miejscu będziemy działali do końca roku. Czy w przyszłym roku będziemy kontynuowali naszą działalność, będzie zależało od rozstrzygnięcia naszych rozmów z nowym kierownictwem MOPR-u – mówi Mariusz Kajewski, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Kierowana przez niego organizacja wydaje żywność za darmo. Jej wolontariusze sortują i przygotowują ją do dystrybucji. W sumie obsługują ponad 2,5 tysiąca osób, które kieruje do nich Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku.

– Początkowo rozdawaliśmy głównie produkty sypkie. Od pewnego czasu są one bardziej zróżnicowane. Poza makaronami i mąką mamy do czynienia między innymi z dżemami, herbatnikami, serami żółtymi czy przecierami pomidorowymi. Część tych towarów pochodzi od producentów dotowanych przez Unię Europejską, a inne ze zbiórek w sklepach i z innych działań Banku Żywności – tłumaczy Kajewski.
MOPR do tego rodzaju pomocy żywnościowej kwalifikuje osoby korzystające z pomocy tej instytucji.

– Kryteria ustalane są na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Powodem takiej formy pomocy mogą być między innymi ubóstwo, niepełnosprawność czy bezrobocie – wylicza Sebastian Ferens, rzecznik prasowy MOPR.

Kryterium dochodowe kwalifikujące do uzyskania wsparcia w przypadku osoby samotnej to 477 zł netto. Natomiast dochód członka rodziny wieloosobowej nie może przekraczać 351 zł netto na osobę. – W wyjątkowych przypadkach kryterium to może być przekroczone o 150 procent. Chodzi choćby o długotrwałą chorobę klienta – dodaje Ferens.

Wówczas w przypadku osoby samotnej dochód miesięczny nie może przekraczać 715,50 zł. W przypadku rodziny należy 351 zł przemnożyć przez liczbę osób w rodzinie, a wynik przemnożyć przez 150 procent.

O ostatecznej kwalifikacji do pomocy żywnościowej decyduje pracownik socjalny, który ma kontakt z klientem, rodziną i najlepiej orientuje się w ich aktualnej sytuacji życiowej. MOPR tworzy listy osób zakwalifikowanych do pomocy. Listy trafiają do uprawnionych osób wydających żywność.

Niezależnie od Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz MOPR-u żywność dla najbiedniejszych w mieście rozprowadza Caritas przy kościele św. Jacka. W swoim punkcie przy ul. Niedziałkowskiego od wielu lat wydaje ją Lidia Matuszewska. Nie jest wykluczone, że część najbiedniejszych rodzin korzysta z pomocy z obu źródeł.

Czytaj więcej o:
  • bank żywności
  • słoneczna
  • słupsk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Rodzice wierzą, że uda się wygrać dla córeczki życie

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w Słupsku dobrze jeździ się rowerem?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 688.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.