Żniwa. Rolnicy boją się o swoje plony

Dodano: 21 sierpnia 2012, 12:00 Autor:

– Kłosy jęczmienia powinny być skoszone i zebrane już przynajmniej dwa tygodnie temu, ale pogoda 
nie pozwalała – mówi młody rolnik Jacek Wichłacz.

– Kłosy jęczmienia powinny być skoszone i zebrane już przynajmniej dwa tygodnie temu, ale pogoda nie pozwalała – mówi młody rolnik Jacek Wichłacz. (fot. Rafał Żeglarski)

Z powodu deszczowego lipca na polach w regionie słupskim nadal pozostaje owies i mieszanki zbożowe, a także część pszenicy. Rok temu żniwa się o tej porze kończyły.

– Pszenica, owies, jęczmień, wszystko wilgotne, nawet jeśli już dojrzałe, to nie da się tego zebrać, jak się nie ma własnej suszarni – mówi rolnik z Głobina w gm. Słupsk. – Za dużo deszczu, za mało słońca, nie zdąży zboże wyschnąć, jak należy, a już znowu leje. Nawet gdybyśmy zebrali takie, jakie jest, to w skupach zapłacą nam mniej, bo potrącą za suszenie. A wtedy będziemy mieli straty.

Tego typu problemy ma wielu gospodarzy w naszym regionie. W poprzednich latach żniwa były zakończone nawet przed 15 sierpnia. W tym roku niektórzy rolnicy dopiero w zeszłym tygodniu mogli rozpocząć zbiory. To opóźnienie odbija się na jakości zboża, jakie trafia do skupów, a więc i na cenach.

– Ceny na skupach są niewysokie, może wzrosną już po żniwach. Ale znaczna część moich plonów już nie nadaje się do konsumpcji, jedynie na paszę – martwi się rolnik z Głobina.

Sprawdziliśmy. Cena pszenicy rok temu oscylowała w granicach 800-850 zł za tonę. Obecnie za tonę pszenicy skup płaci rolnikom ok. 700--750 zł. To 100 złotych mniej. Na duży zysk liczyć mogli jedynie ci, którzy przechowali ubiegłoroczne plony przez zimę i sprzedawali je w czerwcu, kiedy ceny sięgały nawet 1000 zł za tonę.

Głównymi odbiorcami zbóż w regionie są firmy Ullenberg z Potęgowa, Agro Handel z Jezierzyc, HaGe Polska, słupski Rolmasz, Centrala Nasienna w Słupsku, firma Adkonis w Kwakowie oraz Agromor w Sławnie. Z ich perspektywy sytuacja nie przedstawia się tak źle, jak mówią gospodarze. Według danych Biura Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Słupsku w powiecie słupskim zebrano już ok. 70 procent z ogólnego zasiewu zbóż wynoszącego 54 396 ha. Agro Handel Sp. z o.o. w Jezierzycach odnotowało nawet wzrost ilości skupionego zboża względem zeszłego roku.

Z informacji od samych rolników dowiadujemy się, że wydajność plonów zbóż jarych również utrzymuje zeszłoroczny poziom, w zależności od zboża to od 2 do 3 ton z hektara. Jednak ze względu na jego gorszą jakość mniejsza ilość zostanie zakwalifikowana do konsumpcji. Choć nie ma jeszcze powodów do zmartwień, rolnicy ostrzegają, że to może wpłynąć na wzrost cen mąki i pieczywa.

Czytaj więcej o:
  • kombajn
  • plony
  • pole
  • rolnik
  • uprawa
  • żniwa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.