Jesteś tu: Strona główna Miasta Słupsk Artykuł

Mieszkanie socjlane na Mochnackiego dla osób bez długów

Dodano: 13 września 2012, 6:00 Autor:

Osoby niepłacące czynszu za mieszkania komunalne i socjalne nie mają co liczyć na lokal w nowym
budynku socjalnym przy ul. Mochnackiego. Przekonali się o tym nasi czytelnicy.
Pan Marcin z żonaąod lat czekali na mieszkanie socjalne. Cieszyli się, gdy dostali decyzję z PGM-u. Później okazało się, że lokum im nie przysługuje, bo mają długi.

Pan Marcin z żonaąod lat czekali na mieszkanie socjalne. Cieszyli się, gdy dostali decyzję z PGM-u. Później okazało się, że lokum im nie przysługuje, bo mają długi. (fot. Archiwum)

Pan Marcin z żoną i czwórką dzieci dzielą dwupokojowe mieszkanie z rodzicami. Jak mówi, od lat starają się o własne lokum. Nie ukrywają, że ich marzeniem jest mieszkanie w nowym budynku socjalnym przy ul. Mochnackiego 15 w Słupsku. W tym celu dopełnili wszelkich formalności. Wpisali się na listę i cierpliwie czekali w kolejce. Z początkiem sier­pnia otrzymali pismo z Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, że znajdują się wśród osób, które kwalifikują się do otrzymania lokalu. Siedem dni później otrzymali kolejne pismo z PGM. Czytamy w nim, że panu Marcinowi przysługuje dwupokojowy lokal na drugim piętrze. Nowe mieszkanie miało mieć 45 metrów kwadratowych. W tym samym piśmie jest również napisane, że słupszczanin o protokolarnym przekazaniu kluczy zostanie poinformowany telefonicznie.

Jednak w tej sprawie nasz czytelnik telefonu z PGM-u nie otrzymał. Otrzymał za to kolejne pismo, w którym po wnikliwej analizie sprawy stwierdza się, że jego matka posiada zadłużenie wobec miasta w wysokości ponad 4 tys. zł tytułem nieuregulowanych opłat za czynsz w lokalu komunalnym.

Ponieważ pan Marcin był zameldowany w tym lokalu komunalnym jako osoba pełnoletnia, jest na równi z najemcą odpowiedzialny za część zadłużenia. PGM dług pana Marcina wycenił na ponad tysiąc złotych. Z kolei dług jego żony (zameldowanej w innym zadłużonym lokalu komunalnym) wyceniono już na siedem tys. zł.

PGM pismo kończy sentencją, że warunkiem zawarcia umowy na nowy lokal socjalny jest spłata zadłużenia w terminie do końca września. Jeśli pan Marcin wraz z żoną tego nie zrobią, mieszkanie zostanie wskazane kolejnej osobie z listy.

– Taki stawiamy warunek i muszą się z niego wywiązać przyszli najemcy lokali przy ul. Mochnackiego – podkreśla Wojciech Gajewski, miejski radny i jednocześnie przewodniczący komisji miesz­kaniowej.

– To mój mąż będzie najemcą lokalu, a nie ja. Dlaczego więc PGM żąda ode mnie spłaty długu, o którym nawet nie wiedziałam. Zadłużyliśmy się i sprzedaliśmy to, co mogliśmy, ale aż takich pieniędzy nie udało nam się pozyskać – mówi pani Katarzyna.

Odpowiedzi na to pytanie udzieliło nam PGM, które wyjaśnia, że w przypadku zawarcia umowy najmu jako małżeństwo, nasi czytelnicy będą na jednakowych prawach współnajemcami lokalu.

– Mieszkania w nowo wybudowanym bloku przy ulicy Mochnackiego ma wartość około 150 tys. zł – wylicza Aleksandra Podsiadły, rzecznik PGM. – Dlatego oczekujemy, że rodziny, które je otrzymają, będą terminowo uiszczały należności i należycie je użytkowały. Na liście oczekujących mamy około 800 osób, z czego 80 procent jest zadłużonych, a wielu z nich nie wyraża woli, by to uregulować. Już w maju, kiedy pierwsze osoby składały dokumenty, zaznaczaliśmy, że zgodnie z prawem nie ma możliwości, aby osoba z długiem otrzymała nowe mieszkanie.

Na pytanie, dlaczego nasi czytelnicy nie zostali poinformowani w pierwszym piśmie o długu, który trzeba spłacić, rzecznik PGM odpowiada, że przydział lokali socjalnych przebiega wieloetapowo. Najpierw wzięto pod uwagę wszystkie osoby znajdujące się na listach mieszkaniowych oczekujące na lokale socjalne. Dopiero w dalszym etapie zweryfikowano je pod względem zadłużenia. Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej do tych osób wysłało komunikat o konieczności spłaty zadłużenia.

– Cześć to zrobiła, ale zdajemy sobie sprawę, że sytuacje życiowe są różne – podkreśla Podsiadły. – Kilka zadłużonych osób otrzymało już mieszkania socjalne. Zawarliśmy z nimi ugody, w których zobowiązali się do spłaty długu w ratach. To indywidualne przypadki. Zapraszam tych państwa do siebie.

Czytaj więcej o:
  • lokum
  • mieszkanie
  • mochnackiego
  • pgm
  • słupsk
  • socjlane
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Święto pieczonego ziemniaka w słupskiej szkole

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w Słupsku dobrze jeździ się rowerem?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 688.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.