Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy komendant musi poprawić wizerunek policji (wywiad)

Sylwia Lis
Aspirant sztabowy Cezary Kossewski objął funkcję komendanta komisariatu w Łebie pierwszego października tego roku.
Aspirant sztabowy Cezary Kossewski objął funkcję komendanta komisariatu w Łebie pierwszego października tego roku. KPP w Lęborku
Rozmowa z Cezarym Kossewskim, nowym komendantem policji w Łebie.

- Ma pan przed sobą nie lada wyzwanie, bo musi pan poprawić wizerunek łebskiej policji. Mam tu na myśli m.in. skandal, jaki wybuchł kilka miesięcy temu, gdy funkcjonariusze służbowym radiowozem na sygnale podjechali po jedzenie do baru. Jak zamierza pan odbudować zaufanie mieszkańców do policji?
- Wykonując obowiązki komendanta Komisariatu Policji w Łebie chciałbym kreować pozytywny wizerunek policji i policjanta, jako instytucji przyjaznej obywatelowi, o otwartym umyśle i życzliwości dla pokrzywdzonych i poszkodowanych, ukierunkowanej na zapewnienie dostarczenia najlepszego produktu, jakim jest bezpieczeństwo. Instytucji otwartej na człowieka i jego środowisko, wszelkie zmiany i innowacyjność w funkcjonowaniu organizacji.

- Jakie problemy ma łebska policja, chodzi mi o rodzaj przestępczości i w jaki sposób zamierza pan z nią walczyć?
- Jak w każdej miejscowości tego typu jak Łeba, trzeba zauważyć podział na okres w sezonie letnim i poza nim. W sezonie letnim na terenie działania Komisariatu Policji w Łebie odnotować można wzrost przestępczości związanej z kradzieżami, kradzieżami z włamaniem i zniszczeniem mienia. Uważam, że walka z tego typu przestępczością zależy w znacznej mierze od osiągnięcia właściwego poziomu pracy w komisariacie. Należy przyjąć, że priorytetem stanie się dążenie do budowania stałego rozpoznania osobowego, terenowego, określania przyczyn i kierunków rozwoju zjawisk przestępczych, szeroko rozumiane typowanie oraz kontakt z osobami, które mogłyby udzielić pomocy policji. Poza sezonem nic nie wyróżnia Łeby od innych podobnych liczbą mieszkańców i położeniem miejscowości.

- W jaki sposób zamierza pan rozwiązać problem przestępczości latem, gdy w Łebie jest mnóstwo turystów? Mamy mnóstwo sygnałów od ludzi, którym ukradziono portfele, dokumenty i telefony, twierdzą, że wyjechali z Łeby, a z ich sprawami nic się nie dzieje, że trafiły do szuflady?
- Turystyczny charakter miasta, intensyfikacja odwiedzin gości z Polski i całego świata, szczególnie w okresie sezonu letniego sprawia, że jednostka ta generować może większe zagrożenie przestępczością. Skuteczne zapobieganie i zdecydowaną eliminację przestępstw i wykroczeń, szczególnie uciążliwych dla społeczności lokalnej w miejscach publicznych można osiągnąć poprzez prawidłowe działanie służby prewencyjnej i kryminalnej. Miałoby to także duże przełożenie na spadek dynamiki przestępstw i wykroczeń na terenie działania Komisariatu Policji w Łebie. Należy dążyć do zapewnienia utrzymania szybkiej i skutecznej reakcji na zgłaszane interwencje w terenie miejskim i poza nim oraz zwiększenia ilości zatrzymań na gorącym uczynku sprawców przestępstw i wykroczeń. Prowadząc bieżącą analizę zdarzeń związanych z występującą przestępczością i wykroczeniami, w celu określenia miejsc szczególnie niebezpiecznych, można właściwie i skutecznie zaplanować dyslokację służby prewencyjnej i czas jej pełnienia.

- Ilu jest w Łebie funkcjonariuszy?
- Liczba policjantów pracujących w Łebie nie ma tak ogromnego znaczenia dla zapewnienia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Były lata, kiedy policjantów w Łebie było mniej lub więcej, w niedużym stopniu wpływało to na statystyki. W sezonie letnim zawsze Łeba wzmacniana jest policjantami z Oddziałów Prewencji KWP Gdańsk, gdyż faktycznie w sezonie potrzebne jest chociażby to dla działania prewencyjnego. Ludzie czują się bezpieczniej, widząc dużą liczbę mundurowych. Poza sezonem takiej potrzeby nie ma. Obecna liczba policjantów wydaje mi się wystarczająca do utrzymania obecnych lub podniesienia wyników. Łeba jest na dość mocnej pozycji i nie można tu mówić o tym, że stoimy źle w zwalczaniu przestępstw.

- Współpraca ze strażą miejską nie układała się najlepiej. Jak zamierza pan poprawić te relacje?
- Celów, o których mówiłem przed chwilą, nie osiągnę bez znaczącej współpracy z samorządami, burmistrzem Łeby i wójtem gminy Wicko. Przejawiać się to będzie między innymi we współpracy ze strażami miejską i gminną wspólne patrole i wzajemna pomoc przyniosą efektywne wyniki i poprawią wizerunek wszystkich służb.

Cezary Kossewski

Aspirant sztabowy Cezary Kossewski objął funkcję komendanta komisariatu w Łebie 1 października, ma 39 lat, w policji służy od 1998 roku. Swoją służbę rozpoczął w KPP Lębork w wydziale prewencji, a po kilku latach swoją karierę rozwijał w służbach kryminalnych lęborskiej policji.

W latach 2004 2009 pełnił służbę w strukturach Komendy Głównej Policji. Od 2009 roku z powrotem służył w lęborskim garnizonie w służbach kryminalnych, w tym na stanowisku kierowniczym. Po ogłoszeniu w sierpniu br. konkursu na stanowisko komendanta komisariatu w Łebie, złożył stosowne dokumenty, przeszedł procedurę konkursową i decyzją komendanta powiatowego policji w Lęborku insp. Jacka Partyki został mianowany na to stanowisko.

Nowy komendant jest żonaty, 2 dzieci (chłopcy), hobby to łowiectwo, sport - piłka nożna (występował kilkukrotnie w reprezentacji KPP Lębork na turniejach policyjnych). Jest mieszkańcem gminy Nowa Wieś Lęborska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza