Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Dobry lek: małe piwo po zawale

Dodano: 13 października 2012, 0:10 Autor:

Spożywanie niewielkich ilości alkoholu po zawale wpływa korzystnie na układ krążenia – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Yale.

Twierdzą oni, że wykryli mniejszą śmiertelność wśród osób, które po ataku serca nie rezygnowały całkowicie z alkoholu, aniżeli u zawałowców, którzy po wyjściu ze szpitala stali się abstynentami.

Ci drudzy mieli większą o jedną trzecią szansę na przedwczesny zgon. Niewielka ilość alkoholu to jedno małe piwo dziennie. Większe dawki mogą już zagrozić sercu. Jednak osoby, które przed zawałem unikały alkoholu, nie powinny go teraz konsumować. Taka zmiana nawyków mogłaby im nie wyjść na dobre – przestrzegają naukowcy.

Naukowe wnioski odnoszą się jedynie do tych, którzy konsumowali alkohol zanim dostali zawału. Okazuje się, że jeśli po wyjściu ze szpitala, rezygnowali całkowicie z trunków, wychodzili na tym gorzej niż ci, którzy nadal pozwalali sobie na małe piwko. Badania przeprowadzono w 45 amerykańskich szpitalach; wzięło w nich udział 1913 pacjentów obu płci.

Niemal połowa osób po zawale (47 proc.) w ogóle odstawiła alkohol; niewielkie ilości trunków spożywało 36 procent, zaś umiarkowane – 17 procent.

W czterech następnych latach na choroby serca zmarło 317 osób. Najwięcej zgonów zanotowano w pierwszej grupie, najmniej - w trzeciej.

Czytaj więcej o:
  • piwo
  • serce
  • zdrowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.gp24.pl
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jesienią szczepisz się przeciw grypie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 59.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.