Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zamknięta przez drzwi

Monika Zacharzewska
O te drzwi trwa spór między inwestorem a wykonawcą inwestycji w Ustce. Badali je już rzeczoznawcy obu stron.
O te drzwi trwa spór między inwestorem a wykonawcą inwestycji w Ustce. Badali je już rzeczoznawcy obu stron. Monika Zacharzewska
Remont spichlerza Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej miał zakończyć się w wakacje. Inwestycja za ponad 4 mln złotych gotowa, ale budynek nie został odebrany przez 58 drzwi.

Modernizacja zabytkowego spichlerza portowego przy ul. Zaruskiego w Ustce, gdzie od 25 lat mieści się galeria sztuki, rozpoczęła się półtora roku temu. W tym miejscu powstaje Centrum Aktywności Twórczej z salą wystawową, kawiarnią, pracowniami filmową i grafiki komputerowej oraz rzeźby i ceramiki. Są też pokoje gościnne dla artystów, których galeria chce sprowadzać do Ustki z całego świata. W trakcie modernizacji praktycznie wymieniono całe wnętrze obiektu, poprzestawiano ściany, przebudowano schody, wyremontowano pokoje i łazienki, zainstalowano windę oraz powymieniano okna i drzwi. I właśnie przez te drzwi obiekt, który już w sierpniu miał gościć artystów z Japonii i USA organizować pierwsze imprezy, stoi zamknięty na klucz.

- Nie odebraliśmy obiektu, ponieważ mamy zastrzeżenia co do jakości 58 kompletów drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, które zostały wykonane niezgodnie z projektem, co potwierdzają zarówno autor projektu pan Janusz Kaczmarek sprawujący nadzór autorski nad realizacją inwestycji, inspektor nadzoru oraz niezależny rzeczoznawca powołany przez inwestora - mówi Edyta Wolska, dyrektor BGSW.

Jej zdaniem drzwi zgodnie z projektem powinny być wykonane z drewna. - Tymczasem te wstawione przez wykonawcę, zresztą bez mojej zgody, są imitacją drzwi. To produkty z płyty pilśniowej i przybitych do niej gwoździkami listewek. Niektóre już są uszkodzone - mówi Edyta Wolska. - Jako inwestor wspólnie z autorem projektu i inspektorem nadzoru nie możemy przyjąć drzwi o tak niskim standardzie pod względem zastosowanych materiałów. Drzwi tego typu są niezgodne z projektem i nie pasują do wnętrz w budynku zabytkowego spichlerza, co potwierdza też negatywna opinia wydana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Delegatura w Słupsku, panią Krystynę Mazurkiewicz-Palacz.
Dyrektor BGSW na bieżąco informuje o sytuacji ustecki urząd miasta i urząd marszałkowski, które finansują inwestycję.

- Obecnie przygotowujemy przetarg na wyłonienie wykonawcy zastępczego, który wykona i zamontuje drzwi zgodne z projektem - mówi Edyta Wolska.

Firma TB. INVEST, która wygrała przetarg na remont obiektu, nie zgadza się z argumentacją dytektor Wolskiej. - My też powołaliśmy biegłego sądowego jako rzeczoznawcę i zgodnie z jego opinią z 2 lipca zakupione i zamontowane drzwi spełniają wszystkie parametry techniczne wymagane w specyfikacji, dokumentacji projektowej i umowie - mówi dyr ds. technicznych Janusz Zawadzki z firmy TB. INVEST. - Przed zamówieniem i montażem drzwi dokonaliśmy uzgodnień z autorem projektu, każdego detalu i parametrów drzwi i uzyskaliśmy jego pisemną akceptację. Zaproponowana przez projektanta okleina drzwi w naturalnym mahoniu została zaakceptowana przez panią Wolską.

Przedstawiciel firmy TB. INVEST mówi, że nie są to typowe drzwi, ale produkowane na zamówienie: - Nie moglibyśmy więc pozwolić sobie na odstępstwa od wymagań projektanta. Wbudowane drzwi posiadają wymagane prawem atesty i aprobaty. W projekcie nie jest zapisane, że mają to być drzwi z litego drewna, a drewniane płytowe i w tym pojęciu mieści się rodzaj drzwi, które zamontowaliśmy.

- O pomoc w rozliczeniu prawidłowo i terminowo zrealizowanej inwestycji zwróciliśmy się pisemnie do marszałka województwa pomorskiego, opisując całą sytuację i przedkładając ekspertyzę techniczną. O pomoc w rozliczeniu inwestycji zwróciliśmy się również do burmistrza Ustki. Jego stanowiska jeszcze nie znamy - mówi Janusz Zawadzki.

Dodaje, że dopóki galeria nie przejmie w użytkowanie obiektu, na wykonawcy spoczywa jego utrzymanie, m.in. ogrzanie i ochrona. - Dla nas to bardzo duże koszty. W tej sprawie jesteśmy z galerią na drodze przedsądowej.
Modernizacja galerii jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Jego wartość to 4 mln 631 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 3 mln 385 tys. zł. Reszta to wkład miasta Ustka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza