Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja historyczna! Znaleźli krzyżacki kamień graniczny

Dominik Makurat
Górka najprawdopodobniej znajdowała się po krzyżackiej stronie granicy. Kamień graniczny stał w polu zarośnięty trawą.
Górka najprawdopodobniej znajdowała się po krzyżackiej stronie granicy. Kamień graniczny stał w polu zarośnięty trawą. Mariusz Baar
Podczas prac melioracyjnych nieopodal miejscowości Górka (gm. Wicko) odnaleziony został kamień graniczny z czasów panowania Zakonu Krzyżackiego.

We wtorek, 27 listopada, koparka z Zakładu Usług Melioracyjno-Ziemnych z Wicka podczas pogłębiania rowu melioracyjnego natrafiła na kamień graniczny z czasów panowania państwa krzyżackiego.

- Jest to sensacja historyczna - mówi Mariusz Baar, historyk i radny z Wicka.

- Wiadomo było, że tych kamieni musi być więcej, ale gdzie dokładnie się znajdują tego nikt nie wiedział. Znamy jedynie przybliżony przebieg granicy. Miejsce usytuowania kamieni granicznych jest zazwyczaj nieznane. Jest to niespodziewane znalezisko, tym bardziej że jest to teren podmokły. Kamień został znaleziony na łąkach znajdujących się w dolinie rzeki Łeby.

Zachodnia granica krzyżacka rozpoczynała się w ujściu kanału łebskiego do Bałtyku. Następnie biegła poprzez kanał, jezioro Łebsko, do miejsca, gdzie rzeka Łeba uchodzi do jeziora. Dalej w górę rzeki poprzez dawną zaporę w Cecenowie do granic dóbr Małoszyce, należących do Zakonu. Następnie granicą dóbr Unieszyna, granicami wschodnimi dóbr Oskowo, należących do księstwa słupsko-sławieńskiego, przez Kołodzieje należące do Zakonu i dalej na południe.

Miejscowość Górka najprawdopodobniej znajdowała się po krzyżackiej stronie granicy. Rowy melioracyjne mogą pochodzić z XVIII wieku, kiedy to zaczęto osuszać te tereny. Kamień graniczny leżał w polu zarośnięty trawą. Gdyby nie obecne prace melioracyjne, być może nigdy nie zostałby odkryty.

Czy pamiątek po Krzyżakach może być więcej?

- Innych pozostałości chyba po rycerzach zakonnych tam nie ma - mówi Mariusz Baar. - Po tym jak miejsce, w którym się znajdował kamień, zostanie oznaczone i określone przez GPS, przewieziony zostanie do Górki położonej około kilometra od miejsca jego znalezienia. Na pewno będzie to atrakcja turystyczna.

Historycy zbadają także, co oznaczają dwie litery znajdujące się na kamieniu "E" i "r". Jest to już drugi pokrzyżacki kamień graniczny odnaleziony w gminie Wicko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza