Jesteś tu: Strona główna Miasta Słupsk Artykuł

Wystawa ceramicznych zabytków Słupska (zdjęcia)

Dodano: 16 grudnia 2012, 16:21 Autor:

Wystawa ceramicznych zabytków Słupska.

Wystawa ceramicznych zabytków Słupska. (fot. Krzysztof Piotrkowski)

Janina Dylewska, słupszczanka zajmująca się ceramiką zaprasza na wystawę "Ulepiony Słupsk," którą od soboty można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich.
Przeczytaj więcej

Ceramiczka prowadząca pracownię przy ul. Szkolnej ulepiła z gliny najważniejsze zabytki miasta. Powstały Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Brama Młyńska z przyległymi budynkami, Spichlerz Richtera, Baszta Czarownic, ratusz miejski i kościół św. Jacka. Wszystkie w skali 1:75.

W kolekcji pani Janiny pierwszy był Zamek Książąt Pomorskich.

- Musiałam przypomnieć sobie zasady obliczania powierzchni brył, żeby ustalić skalę, poszukać u architektów i projektantów materiałów, które pomogłyby mi najwierniej odtworzyć obiekt. No, bo widzę jak wygląda jego front, ale skąd mam znać szczegóły dachu. Jego całego nawet z wieży nie obejrzę - mówiła nam podczas pracy słupszczanka.

Po wykonaniu zamku, córka przekonała ją by spróbowała zrobić też miniatury innych słupskich zabytków. Pani Janina wysypiała o wsparcie do prezydenta miasta. Dostała ponad 3,5 tys. zł. To pieniądze tylko na materiał..

Ceramiczka twierdzi, że najbardziej pracochłonna była "budowa" ratusza miejskiego. - Zbieram projekty, zdjęcia, szkice, by odtworzyć go jak najwierniej. Od frontu wszyscy doskonale znają tę budowlę, ale mało jest materiałów dokumentujących ją z tyłu, od dziedzińca. Na szczęście ktoś dostarczył mi zdjęcia lotnicze na których widać dach - opowiadała pani Janina. - Dużo pracy zajęły też okna, bo okazuje się, że z każdej strony budynku są inaczej rozmieszczone.

Wszystkie "zbudowane" przez nią zabytki miejskie odtworzone są misternie ze wszystkimi szczegółami. Ratusz posiada działający zegar, kościół św. Jacka oczarowuje podświetlonymi szkiełkami - imitującymi witraże.

Artystka pracowała nad miniaturami miejskich zabytków przez pięć miesięcy. Wystawa w Sali Rycerskiej słupskiego zamku będzie trwała do 11 stycznia.

Czytaj więcej o:
  • Janina Dylewska
  • zamek książąt pomorskich słupsk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Weekend w obiektywie naszych fotoreporterów (zdjęcia)

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jesteś za zmianą organizacji ruchu na nowych rondach na ul. Grunwaldzkiej?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1054.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.