Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania informacyjna na temat gazu łupkowego na Pomorzu

Wojciech Frelichowski [email protected]
Na Pomorzu jest obecnie 20 odwiertów poszukiwawczych gazu łupkowego.
Na Pomorzu jest obecnie 20 odwiertów poszukiwawczych gazu łupkowego. Łukasz Capar
Ruszyła kampania informacyjna o wydobyciu gazu łupkowego na Pomorzu "Razem o łupkach". Medialnym orężem tej akcji ma być m.in. specjalny portal internetowy.

Kampania "Razem o łupkach" ma na celu prowadzenie dialogu społecznego w zakresie szans i zagrożeń związanych z poszukiwaniem i eksploatacją gazu łupkowego na Pomorzu. Programem zawiaduje Fundacja Rozwiązań Ekoenergetycznych z Gdańska. W szczegółowych założeniach tej inicjatywy jest m.in. zapewnienie społeczeństwu dostępu do informacji i możliwości kontroli nad procesami poszukiwania i wydobycia gazu oraz stworzenie całościowej koncepcji programu informacyjno-edukacyjnego i platformy dialogu społecznego w zakresie szans i zagrożeń związanych z poszukiwaniem i eksploatacją gazu łupkowego.

Na temat kampanii "Razem o łupkach" dyskutowano m.in. podczas seminarium poświęconego zagadnieniom związanym z poszukiwaniem, a w przyszłości być może także wydobyciem gazu ze złóż łupkowych w województwie pomorskim, które odbyło się kilka dni temu w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

Jednym z prelegentów był Damian Mucha, prezes Fundacji Rozwiązań Ekoenergetycznych, który stwierdził, iż dzięki tej kampanii możliwe będzie przeprowadzenie bezpośredniego dialogu z samorządami lokalnymi, a przede wszystkim z samymi mieszkańcami Pomorza.

Fundacja otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na realizację pierwszego etapu programu "Razem o łupkach". W jej ramach powstał internetowy portal informacyjny www.razemolupkach.pl. Zawarte są tam informacje na temat wydobycia i eksploatacji gazu z łupków na terenie województwa pomorskiego. Wiadomości zawarte w serwisie mają na celu szerzyć wiedzę, przedstawiać różne stanowiska w tym temacie, tym samym pozwalając odbiorcom na własną ocenę.

- Poszukiwanie i wydobywanie gazu z łupków zarówno na lądzie, jak i na obszarach morskich może generować różnego rodzaju problemy, związane na przykład z walorami i zasobami środowiskowymi albo zamierzeniami rozwojowymi innych podmiotów - tłumaczy dr Andrzej Tyszecki z firmy konsultingowej EkoKonsult.

Jego zdaniem, efektywne wykorzystanie zasobów gazu łupkowego będzie uwarunkowane wieloma czynnikami, w tym przede wszystkim uzyskaniem społecznej akceptacji, zidentyfikowaniem problemów środowiskowych, ale też możliwościami ich łagodzenia lub rozwiązywania, ograniczaniem potencjalnych kolizji towarzyszących lokalizowaniu instalacji wydobywczych, rozbudowie infrastruktury transportowej i technicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza