Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Stanisław Szpilewski, słupski historyk sztuki

Zbigniew Marecki
Stanisław Szpilewski.
Stanisław Szpilewski. Archiwum
W wieku 73 lat zmarł dzisiaj Stanisław Szpilewski, znany słupski historyk sztuki.

Pan Stanisław urodził się 1939 roku w Nowogródku. Był jedynym synem Heleny i Józefa Szpilewskich. Jego rodzice w 1944 roku, w ramach repatriacji przenieśli się do Słupska, gdzie ojciec zajął się handlem, a mama tworzeniem podstaw polskiej oświaty.

W ciągu 50 lat pracy zawodowej i społecznej Szpilewski był związany z muzealnictwem i ochroną zabytków. Rozpoczął ją jako młodszy asystent w słupskim muzeum, przechodząc kolejne stopnie służbowe - do stanowiska kustosza-kierownika Działu Historyczno-Artystycznego. Należał do grona ścisłych organizatorów i twórców słupskiego muzeum. Był inicjatorem i autorem katalogu pierwszej wystawy profesjonalnych artystów-plastyków zamieszkałych w Słupsku. Opracował i przygotował szereg wystaw i imprez, dotyczących m.in. dziejów Słupska, rzemiosła pomorskiego czy sztuki lalkarskiej.

W 1976 roku, w ramach nowopowstałego województwa słupskiego, zorganizował Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków, co miało znaczny wpływ na intensywny rozwój kolekcjonerstwa pamiątek słupskich w mieście. Szpilewski był też jednym z członków komisji, która 4 lipca 1977 r. weszła do krypty nagrobnej w kościele św. Jacka, by wyjąć na światło dzienne książęce sarkofagi, zawierające zwłoki - księżnej Anny i księcia Ernesta Bogusława.

Później, jako starszy inspektor słupskiej delegatury Pomorskiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Gdańsku inicjował i nadzorował działania konserwatorskie i badawcze zabytków nieruchomych i ruchomych Dążył także do systematycznego poszerzania ewidencji zabytków ruchomych i popularyzacji wiedzy o zabytkach. Przez lata prowadził Młodzieżowe Koło Przyjaciół Muzeum, a w 1984 roku zorganizował Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Słupsku. W latach 1994-2004 wchodził w skład Rady Redakcyjnej ogólnopolskiego miesięcznika "Spotkania z zabytkami".

Od wczesnej młodości był był członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a jako wykładowca na kursach przewodników regionalnych i pilotów wycieczek wykształcił kilka pokoleń nowych przewodników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza