Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trupia ekipa w Bytowie... Pierwszy kaszubski fotokomiks

Andrzej Gurba [email protected]
Kadry z kaszubskiego fotokomisku "Arbata”.
Kadry z kaszubskiego fotokomisku "Arbata”. Archiwum
Ukazał się pierwszy kaszubski fotokomiks. "Arbata" to opowieść o młodzieńcu, który cierpi na bezsenność. Rzecz dzieje się we współczesnym Bytowie i jego okolicy.

Wujek młodego bohatera radzi mu, aby pokonał bezsenność specjalnie przygotowaną ziołową herbatą (tytułowa arbata to po kaszubsku herbata). Młodzieniec korzysta z rady i wtedy przenosi się do innego świata, takiego, który istniał w ludowych wierzeniach, podaniach i legendach...

- Pozbieraliśmy różne wątki z kaszubskich podań. Postaci w komiksie to m.in. Mora, Łopi, Wieszczy, Grzenia, dziki łowca. Komiks to trochę thriller i horror z demologicznymi odniesieniami - mówi Piotr, autor scenariusza.

Dodajmy, że Mora, Łopi i Wieszczy to według podań kaszubskich "trupia ekipa", która rządziła nocą na Kaszubach. To nic innego jak upiory, wampiry i zmory, a więc mało sympatyczne postaci. Z kolei Grzenia, dla przeciwagi, to dobrotliwy duch snu, opiekun marzeń sennych i sprawca proroczych snów. Nie będziemy opisywali komiksu, aby nie zdradzać całej jego fabuły i zakończenia.
"Arbata" to pierwszy fotokomiks po kaszubsku.

- Uz­naliśmy, że tak będzie ciekawiej i szybciej niż przy zastosowaniu tradycyjnej techniki, gdzie rysownicy, graficy, w domowym zaciszu wymyślają i rysują sceny. Ciekawiej jest, szybciej było tylko trochę - uśmiecha się pomysłodawca komiksu.

Akcja toczy się we współczesnym Bytowie, Tuchomiu, Zdroju i okolicach. Wykorzystano miejsca doskonale znane miejscowym. Komiksowe obrazy to przetworzone zdjęcia, ale nie na tyle, aby nie rozpoznać np. kolejowego tunelu czy stadniny koni. Autorem zdjęć jest Kazimierz Rolbiecki, bytowski fotografik i fotoreporter. Wykonał aż kilka tysięcy zdjęć. Było kilkanaście wielogodzinnych sesji w terenie. Zdjęć musiało być dużo, aby wyłapać emocje, nieraz skrajne.

Jednym z aktorów "Arbaty" jest Jaromir Szroeder, który wcielił się w postać zielarza.

- To dla mnie nowe i niesamowite doświadczenie. Cie­szę się, że wziąłem udział w tym projekcie. Fotokomiks ma to do siebie, że można się w nim rozpoznać. Ja się rozpoznaję, myślę, że moi znajomi też - mówi Szroeder.

Poza nim w komiksie wystąpili też członkowie grupy teatralnej Zamkowa 2 z Bytowa, którą prowadzi Szroeder. Wszystkich uczestników wymieniamy na końcu artykułu.

Komiks ma 40 stron i znajduje się w nim około 200 zdjęć. Przetworzenie fotografii to była tytaniczna praca.

- Fotokomiks to też duże przedsięwzięcie logistyczne. Trzeba była pamiętać w plenerze o ciągłości akcji, emocjach na zdjęciach, ubiorze, itd - oznajmia Piotr.

Podkreśla, że wszyscy aktorzy brali udział w projekcie nieodpłatnie.

Fotokomiks "Arbata" mógł się ukazać dzięki dotacji w wysokości nieco ponad 20 tysięcy złotych, jaką bytowski oddział Zrzeszenia Kaszub­sko-Pomorskiego otrzymał z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (poza ZK-P, wydawcą jest Kurier Bytowski). Nakład komiksu to 2000 sztuk.

- Można go kupić m.in. w naszej siedzibie na zamku. Część nakładu zostanie rozdana jako upominki. Komiksy będą też nagrodami w różnych konkur­sach - mówi Lilianna Grosz, prezes bytowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Autorzy kaszubskiego komiksu podkreślają, że to normalna rozrywka, choć Jaromir Szroeder uważa, że to też forma propagowania Kaszubszczyzny, języka.

- Mło­dzi ludzie, którzy wzięli udział w projekcie, rozmawiają ze sobą po kaszubsku dialogami z komiksu. A więc zostało im to w głowie - uśmiecha się Szroeder.

W "Arbacie" wzięli udział: Jan Mohr, Mateusz Kiedrowski, Hanna Kleinszmidt, Hanna Tomaszewska, Ada Sobczak, Katarzyna Kulik, Agata Kozakowska, Roksana Wiczk, Anna Senger, Maya Gielniak, Jaromir Szroeder, Tadeusz Książk, Grzegorz Wantoch Rekowski, Ludwik Szreder, Tomasz Siemiński, Rafał Nalazły.

Kolejnym bytowskim komiksem, ale już po polsku, a nie po kaszubsku, mają być "Wakacje w raju". Autorem scenariusza jest pisarka Barbara Kosmowska. W komiksie przedstawione zostaną przygody grupy mieszkańców Warszawy, którzy przyjeżdżają podczas wakacji do Jasienia i Bytowa.

Jego wydaniem zajmie się To Design z Bytowa. To studio, który w 2009 roku wydało pierwszy komiks po kaszubsku "Szczenię Święców". Jeśli będzie dotacja z Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Bytowskie to komiks ukaże się w lipcu 2013 roku (60 stron). Autorem rysunków będzie Roman Kucharski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza