Jesteś tu: Strona główna Miasta Bytów Artykuł

Będzie cięcie pensji lub plajta PKS

Dodano: 11 stycznia 2013, 9:00 Autor:

Cięcia pensji o 10 procent, ograniczenie funduszu socjalnego, zmniejszenie norm zużycia paliwa – to recepta Leszka Waszkiewicza, prezesa PKS Bytów na wyciągnięcie firmy z dołka.
Dworzec PKS Bytów. Pracowników czekają m.in. obniżki pensji.

Dworzec PKS Bytów. Pracowników czekają m.in. obniżki pensji. (fot. Andrzej Gurba)

– Zarabiam 1600 złotych, a więc są to małe pieniądze. Obniżenie zarobków o 10 procent to dla mnie bardzo dużo. Na dodatek mamy mieć jeszcze zabrane wczasy pod gruszą i być może paczki dla dzieci. Poza tym dla kierowców śrubuje się normy zużycia paliwa, po których przekroczeniu mają płacić z własnej kieszeni. Jak my mamy żyć, utrzymać rodziny – skarży się pracownik PKS Bytów.

Z propozycjami cięć, o których mówi pracownik, wystąpił Leszek Waszkiewicz, prezes PKS Bytów. Najpierw konsultował je ze związkami zawodowymi, ale te nie chcą decydować bez głosu załogi, stąd w sobotę odbędzie się spotkanie ze wszystkimi pracownikami.

– Można powiedzieć, że jako spółka jesteśmy pod ścianą. Za 11 miesięcy ubiegłego roku mieliśmy pół miliona złotych straty. Nie mam jeszcze bilansu za cały rok, ale wynik nie będzie lepszy. Jeśli nie zdecydujemy się na obcięcie wynagrodzeń, spółka w niedalekiej perspektywie może być zmuszona do ogłoszenia upadłości – oznajmia Leszek Waszkiewicz, prezes PKS Bytów.

Dodaje, że w ostatnich latach firma przeszła restrukturyzację i cięcia kosztów. Pracownikom zabrano wiele przywilejów, były zwolnienia, zlikwidowano część nierentownych kursów, przeorganizowano działalność spółki, nastawiając się w większej mierze też działalność poza przewozami.

– To jednak za mało. Niestety, ciągle spada liczba przewożonych pasażerów. A więc nie zarabiamy tyle, ile chcemy. Pieniądze nam są potrzebne już teraz, stąd te propozycje. Ja też będą miał obciętą pensję – mówi Waszkiewicz.

Prezes PKS twierdzi, że jeśli wejdą w życie proponowane przez niego cięcia, to spółka przestanie przynosić straty.

Waszkiewicz liczy, że w sobotę w czasie spotkania z pracownikami uzyska od nich zgodę na cięcia.

– Jestem zdeterminowany, aby je wprowadzić. Na ograniczenie funduszu socjalnego musi być zgoda związków zawodowych, ale na obniżenie pensji już nie. Chciałbym jednak porozumienia w tej sprawie – oświadcza prezes. W PKS Bytów (i miasteckiej filii) pracuje około 180 osób.

– Prezes zarabia około 12 tysięcy złotych. Po obniżce głód mu w oczy nie zajrzy – mówią pracownicy.

Dodają, że skoro jest tak źle, to dlaczego spółka wyremontowała za grube pieniądze biurowiec?

– Chodziło o ocieplenie budynku i wymianę okien. Dzięki temu oszczędzamy na ogrzewaniu – mówi Waszkiewicz. Ile spółka wydała na remont biurowca? – 200 tysięcy złotych – odpowiedział prezes.

Czytaj więcej o:
  • Leszek Waszkiewicz
  • PKS Bytów
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Zatrzymali do więzienia

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w Bytowie jest potrzebny skatepark?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 56.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.