Jesteś tu: Strona główna Miasta Słupsk Artykuł

Kto może skorzystać z abolicji ogłoszonej przez ZUS

Dodano: 20 stycznia 2013, 11:30 Autor:

Na pytania czytelników odpowiadały m.in. Danuta Rosiak, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Słupsku (z lewej), i Emilia Ustjanowska-Czygier, naczelnik wydziału realizacji dochodów.

Na pytania czytelników odpowiadały m.in. Danuta Rosiak, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Słupsku (z lewej), i Emilia Ustjanowska-Czygier, naczelnik wydziału realizacji dochodów. (fot. Kamil Nagórek)

W związku z abolicją składkową dla przedsiębiorców, którą ogłosił ZUS, w naszej redakcji gościliśmy specjalistki ze słupskiego oddziału tej instytucji, które odpowiadały na pytania czytelników.

Na telefoniczne i mailowe pytania czytelników odpowiadały: Emilia Ustjanowska-Czygier, naczelnik wydziału realizacji dochodów, Sylwia Smysło, naczelnik wydziału obsługi klientów i korespondencji oraz Danuta Rosiak, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Słupsku. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

– Jak długo będzie obowiązywać abolicja?

– Abolicja dla przedsiębiorców weszła w życie 15 stycznia tego roku. Będzie można z niej skorzystać przez dwa lata, do 15 stycznia 2015 roku.

– Kogo i jaki okres obejmuje abolicja?

– Ustawą z dnia 9 listopada 2012 roku o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność, umożliwia umorzenie nieopłaconych przez nie składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009
roku.

– Kto jest uprawniony do założenia wniosku o abolicję?

– Mogą to zrobić osoby podlegające w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, tj. działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalności twórczej lub artystycznej bądź działalności w zakresie wolnego zawodu albo jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, lub wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej. Abolicji nie podlegają osoby ubezpieczone w KRUS.

– Czy z abolicji mogą skorzystać spadkobiercy osób, które prowadziły działalność gospodarczą w okresie przez nią objętym?

– Tak. Mogą z niej korzystać spadkobiercy i osoby trzecie, wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku.

– Jakie należności podlegają umorzeniu?

– Abolicja obejmuje składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz wypadkowe za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności, a także odsetki za zwłokę oraz opłata prolongacyjna, opłata dodatkowa, koszty upomnienia i koszty egzekucyjne naliczone przez dyrektora oddziału ZUS, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego w części dotyczącej umorzonej składki. Umorzenie składki na ubezpieczenie społeczne będzie skutkowało umorzeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za ten sam okres.

– Czy trzeba spełnić jakieś warunki, aby można było skorzystać z abolicji?

– Warunkiem umorzenia jest spłata należności niepodlegających umorzeniu. Wnioskodawca po otrzymaniu i uprawomocnieniu decyzji określającej te warunki ma 12 miesięcy na spłatę tych należności, chyba że w tym czasie podpisze umowę o rozłożeniu tego zadłużenia na raty. Zaległości obejmujące składki do 31 grudnia 1998 roku nie będą warunkiem umorzenia składek za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku.

– Jak długo można składać wnioski o abolicję?

– Osoby uprawnione mogą złożyć wniosek o umorzenie należności w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Natomiast osoby, którym ZUS po dniu wejścia w życie ustawy wyda decyzję o podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku lub przeniesieniu odpowiedzialności na spadkobiercę, lub osobę trzecią, będą mogły złożyć taki wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji, chyba że termin 24 miesięcy jest dłuższy.

– Jakie dokumenty należy złożyć w ZUS, aby skorzystać z abolicji?

– W przypadku osób, które nie prowadzą pozarolniczej działalności w dniu 1 września 2012 roku oraz w dniu złożenia wniosku o umorzenie, jedynym dokumentem będzie poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności.

Natomiast w przypadku osób jeszcze prowadzących pozarolniczą działalność w dniu 1 września 2012 roku albo w dniu złożenia wniosku o umorzenie, dokumentami składanymi przez dłużnika będą: poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności, wypełniony "Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis” lub wypełniony "Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę – w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej, zaświadczenia (lub oświadczenia) o udzielonej pomocy de minimis.

W stosunku do tej grupy płatników postępowanie w sprawie wydania decyzji określającej warunki umorzenia zostanie zawieszone do dnia ogłoszenia decyzji Komisji Europejskiej. Wszystkie wnioski i stosowne formularze można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl lub pobrać osobiście w salach obsługi klientów w każdej jednostce ZUS.

– Czy jeśli w okresie objętym przez abolicję wykonywałem zlecenia poza granicami kraju mogę z niej skorzystać ?

– Tak, jeśli w tym czasie firma, z której pani lub pan współpracował, była ciągle zarejestrowana w ZUS i tam miały być odprowadzane składki społeczne.

– O ile wzrośnie moja emerytura, jeśli skorzystam z abolicji?

– Skorzystanie z abolicji dla przedsiębiorców nie spowoduje wzrostu przyszłej emerytury, bo składki społeczne nie będą przecież zapłacone. Za to wnioskodawca nie będzie już miał zaległości wobec ZUS, co może spowodować na przykład przerwanie postępowania windykacyjnego dotyczącego zaległych wobec niego składek.

– Czy pracownicy przedsiębiorstwa, którego właściciel skorzysta z abolicji własnych składek wobec ZUS, też na tym mogą zyskać?

– Pośrednio tak, bo aby pracodawca mógł skorzystać z abolicji, to musi najpierw uregulować m.in. składki płacone za pracowników i nie może mieć zaległości z płaceniem składek odprowadzanych na bieżąco.

Czytaj więcej o:
  • Danuta
  • Emilia Ustjanowska-Czygier
  • Rosiak
  • Sylwia Smysło
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Dyskusja o pomniku Żołnierza Polskiego dzieli kombatantów

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy czujesz się urażony reklamą Cin Cin?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 878.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.