Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa twórczości Aleksandra Fredry w miejscowej bibliotece w Wicku

(zida)
Nowa wystawa do obejrzenia w miejscowej bibliotece.
Nowa wystawa do obejrzenia w miejscowej bibliotece. Zespół Szkół w Wicku
W miejscowej bibliotece można oglądać wystawę pod nazwą "Fredro forever". Organizatorzy zapraszają nie tylko uczniów, ale także dorosłych zainteresowanych twórczością Aleksandra Fredy.

- Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy tematycznej w Bibliotece Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku pod nazwą "Fredro forever" w 220. rocznicę urodzin autora "Zemsty" i "Ślubów panieńskich".

- mówi Magdalena Kubiak, pracownik Biblioteki Szkolnej Gimnazjum w Wicku. - Wystawa ma charakter otwarty, choć przygotowana została przede wszystkim z myślą o nastoletnich czytelnikach, którzy omawiają utwory Fredrowskie jako lekturę obowiązkową w szkołach.

Ale i dorosły odbiorca z pewnością znajdzie tu interesujące wiadomości o tym najpopularniejszym i najwybitniejszym polskim komediopisarzu.

Na wystawę składają się przede wszystkim plakaty, afisze, foldery i programy teatralne z Warszawy, Gniezna, Słupska, Katowic, Szczecina i Jeleniej Góry.

Ponadto dystrybutor filmowy "Ślubów panieńskich" w reżyserii Filipa Bajona podarował na wystawę pakiet promocyjny do tego filmu.

Najcenniejsze i najbardziej interesujące wśród wyeksponowanych materiałów są skany fotografii, dokumentujących życie rodziny Fredrów i związanym z nią rodem Szeptyckich oraz zdjęcia dokumentujące polsko-ukraiński szlak turystyczny "Śladami Aleksandra Fredry", autorstwa Elżbiety Sikorskiej i Stanisława Romana.

Kopie dawnych fotografii dokumentujących życie Aleksandra hrabiego Fredry i jego rodziny biblioteka otrzymała dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Rodu Szeptyckich, której działania zmierzają do wybudowania muzeum poświęconego Fredrze - czyli Domu Komedii. Fotografie podarowane przez fundację pokazują zarówno przedmioty dnia codziennego, jak i pamiątki po Fredrze, dokumentujące jego niezwykłe życie i równie wyjątkową twórczość literacką, a także działalność społecznikowską, wojskową i polityczną.

Podczas zwiedzania wystawy prowadzone będą zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum, a także szkół ponadgimnazjalnych.

Chętnych do zwiedzenia wystawy lub wzięcia udziału w zajęciach multimedialnych w czasie ekspozycji organizatorzy zapraszają od pierwszego marca do końca maja 2013 r. w godzinach pracy biblioteki. - Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt pod numer 59 866 34 22 - mówi Magdalena Kubiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza