Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokaz w Bierkowie. Świąteczne stoły na bogato (wideo)

Zbigniew Marecki
Gospodynie z Biesowic przy swoim stole wielkanocnym. Pierwsza z lewej - Leokadia Trusiak.
Gospodynie z Biesowic przy swoim stole wielkanocnym. Pierwsza z lewej - Leokadia Trusiak. Zbigniew Marecki
Wszyscy, którzy chcieli podpatrzeć, jak można przygotować świąteczny stół, mogli to w sobotę zrobić w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bierkowie, gdzie odbył się III Pokaz Stołu Wielkanocnego.

Tym razem swoje propozycje zaprezentowały panie z kół gospodyń wiejskich z powiatu słupskiego oraz gospodynie prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, które reprezentowały Słupskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Pomorzanie i Kaszubi".

Stoły były kolorowe i bogato zastawione. Wszystkie przygotowano zgodnie z tradycyjnymi zasadami i przekazywanymi z pokolenia na pokolenie przepisami. Gospodynie, z którymi rozmawialiśmy, podkreślały, że związanymi ze świątecznym stołem pomysłami dzielą się nie tylko z okazji pokazu. Na przykład panie z Kola Gospodyń Wiejskich w Biesowicach spotykają się już ponad 11 lat.

W tej wsi mają swój lokal z dobrze wyposażoną kuchnią, gdzie przychodzą co tydzień. Wtedy rozmawiają, śpiewają, zajmują się robótkami ręcznymi, a także wspólnie gotują. Na sobotni pokaz większość potraw, które zaprezentowały, ugotowała lub upiekła pani Leokadia Trusiak.

- Ale specjalistką od pasztetu jest Emilia Konicer - chwalą koleżankę pozostałe członkinie KGW w Biesowicach.
Wszystkie zadbały o to, aby potrawy były przygotowane ze świeżych i naturalnych produktów, które najczęściej pochodzą z ich gospodarstw.

- Stół wielkanocny musi być bogaty, bo to w końcu święto duchowego odrodzenia, gdy po długiej zimie przychodzi wiosna z nową energią i radością życia, która na stole musi być widziana - dodaje nasze rozmówczynie.
Zgadza się z nimi Maria Jońca z Dębnicy Kaszubskiej, znana w regionie producentka pierogów z rozmaitymi nadzieniami. Na jej wielkanocnym stole też nie może ich zabraknąć. Poza tym na to święto piecze zawsze wielką paschę - słodkie ciasto na drożdżach. - W tradycji wschodniej pascha musiała być bardzo duża, bo to świadczyło o zamożności gospodarzy - podkreśla.

Pokazowi, który przygotował Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Strzelinie oraz Gmina Słupsk, towarzyszył konkurs na wielkanocne palmy. W tym roku w kategorii palm o wysokości od 1 do 3 metrów tryumfowała palma KGW z Jezierzyc. Drugie miejsce zajęła palma KGW z Krępy Słupskiej, a trzecie miejsce zajęła Maria Jońca. Natomiast za najładniejszą palmę o długości przekraczającej 3 metry uznano tę wykonaną przez panie z Możdżanowa. Drugie miejsce przypadło palnie z Barcina, a trzecie - z Bierkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza