Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz, który zmienił Koszalin

Piotr Polechoński
Ernest August Braun gdy w 1859 roku umarł, jego imieniem koszalinianie nazwali dzisiejszą ulicę Romualda Traugutta.
Ernest August Braun gdy w 1859 roku umarł, jego imieniem koszalinianie nazwali dzisiejszą ulicę Romualda Traugutta. Archiwum Macieja Sprutty
Jako jedyny koszaliński urzędnik powiedział "nie" żołnierzom Napoleona Bonaparte.

A jego długie rządy zmieniły Koszalin nie do poznania.

To również on wydał rozkaz strzelania do ludzi, w wyniku którego zginęło 30 osób. Ernst Braun swoje długie rządy w Koszalinie zaczął w 1816 roku. Ale do francuskiego epizodu doszło kilka lat wcześniej. W 1807 roku miasto zostało zajęte przez francuski garnizon. Wszyscy urzędnicy złożyli wtedy przysięgę na wierność Napoleonowi, odmówił tylko Braun. W konsekwencji został zwolniony i do pracy w urzędzie mógł wrócić dopiero po klęsce cesarza Francji. Niedługo potem zostaje burmistrzem (a jednocześnie dyrektorem policji) i rozpoczyna wielką pracę nad zmianą oblicza Koszalina.

Zaraz na początku urzędowania uśmiecha się do niego los - zmienia się administracyjny status miasta i Koszalin staje się stolicą rejencji (odpowiednik polskiego województwa). Tym samym pojawiają się większe pieniądze i dotacje. Burmistrz swoją pracę zaczyna od podstaw: brukuje ulice, nadaje domom numery, instaluje pierwsze 24 uliczne latarnie, tworzy miejskie parki i stawy (w tym ten przy obecnych ulicach Młyńskiej i Piastowskiej). W 1820 roku buduje drogę do wsi Rokosowo, a w latach 1828-1835 buduje ulicę do Sianowa przez Kłos. W latach 1849-1856 powstają drogi do Mielna i Bobolic, a 1859 roku Koszalin uzyskuje połączenie kolejowe ze Stargardem Szczecińskim.

Burmistrz Braun decyduje się też rozpocząć budowę nowego, miejskiego ratusza. W 1828 roku wmurowuje kamień węgielny pod piękny, czwarty ratusz, który dotrwał do 1945 roku, gdy spalili go Rosjanie (stał przy dzisiejszej ulicy Zwycięstwa, w miejscu, gdzie obecnie mieści się salon jubilerski). To także ten właśnie miejski włodarz założył nowy cmentarz, usytuowany wówczas na przedmieściach Koszalina (obecnie znajduje się tu park okalający Koszalińską Bibliotekę Publiczną). Cmentarz poświęcono 15 kwietnia 1819 roku.

Niestety, ten wielki budowniczy Koszalina w swojej biografii ma też ponury epizod. W 1847 roku, podczas rozruchów w mieście spowodowanych nieurodzajem ziemniaków i głodem - który zaczął gnębić biednych koszalinian - burmistrz wydał rozkaz strzelania do protestujących ludzi. Od kul zginęło 30 osób. Do tej masakry doszło na obecnej ulicy Asnyka, a wyrzuty sumienia miały dręczyć burmistrza do końca życia. Ernst Braun zmarł w 1859 r. w wieku 77 lat. Został pochowany na cmentarzu, który sam stworzył.

Współpraca: Maciej Spruta, szef Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza