Jesteś tu: Strona główna Miasta Słupsk Artykuł

Nie chcą rejestrować na rehabilitację w Słupsku

Dodano: 14 czerwca 2013, 6:00 Autor:

Poradnie nie rejestrują na zabiegi, a jedna z największych, ta przy ul. Sygietyńskiego, dostała limit prawie sześciokrotnie niższy niż wcześniej i zwalnia personel.
Rehabilitacja lecznicza w słupskiej przychodni przy ul. Sygietyńskiego, która otrzymała kontrakt o 80 niższy od dotychczasowego.

Rehabilitacja lecznicza w słupskiej przychodni przy ul. Sygietyńskiego, która otrzymała kontrakt o 80 niższy od dotychczasowego. (fot. Kamil Nagórek)

Narodowy Fundusz Zdrowia rozstrzygnął konkurs ofert na fizjoterapię ambulatoryjną, czyli popularną rehabilitację. W Słupsku takie zabiegi od lipca będzie mogło wykonywać sześć placówek. Nie ma wśród nich przychodni SP ZOZ MSW z ul. Lelewela – popularnej Polikliniki, która do tej pory oferowała fizjoterapię. Jej szefostwo wniosło w tej sprawie odwołanie w NFZ.

Natomiast inne wyłonione w konkursie poradnie też nie rejestrują pacjentów, tłumacząc, że mimo rozstrzygnięcia konkursu nie podpisały jeszcze z NFZ umów.

Mało tego – największa z nich, oprócz szpitala – przychodnia rehabilitacyjna z ul. Sygietyńskiego informuje pacjentów, których wcześniej porejestrowała, aby odbierali zostawione tam skierowania, bo dostała zbyt mały kontrakt, by ich leczyć.

– To dla nas dramatyczna sytuacja. Nie dość, że nie będziemy leczyć pacjentów, to jestem zmuszona zwolnić część personelu – mówi załamana Teresa Banasik, szefowa przychodni, która działa na słupskim rynku od 12 lat i dziennie przyjmowała około 300 pacjentów. – Do tej pory mój kontrakt miesięczny z NZF opiewał na 120 tysięcy złotych. Od czerwca będą to tylko 23 tysiące. U nas pacjenci kontynuowali leczenie przez lata, zapisywaliśmy ich w kolejki. Teraz dzwonię do nich, by odbierali zostawione skierowania i szukali pomocy gdzie indziej. My nie możemy im jej udzielić.

Teresa Banasik liczyła się z tym, że w związku z powstaniem nowych placówek rehabilitacyjnych otrzyma mniejszy kontrakt.

– Ale sadziłam, że będzie on niższy o jakieś 20 procent, a nie o prawie 80! – tłumaczy. – To nie wystarczy nawet na płace i świadczenia dla moich 12 pracowników. Jestem więc zmuszona kogoś zwolnić. To dla mnie potwornie trudne przeżycie.

Szefowa rehabilitacji z ul. Sygietyńskiego przyznaje, że mogła stracić punkty w konkursie, bo w Słupsku nie ma sprzętu do rehabilitacji wodnej.

– Zamiast niego inwestowałam w sprzęt do laseroterapii, bo na takie zabiegi pacjentów jest najwięcej i nie chciałam, żeby czekali w kolejkach – opowiada. – Jednak dla funduszu to nie ma znaczenia. W środę byłam w Gdańsku, próbowałam jeszcze rozmawiać z NFZ, ale to na nic. Środki są już podzielone, choć sprawiedliwości w tym żadnej.

Pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia utrzymuje, że podział pieniędzy odbył się zgodnie z procedurami.

– Proponujemy podpisanie umów przychodniom, które dostały największą liczbę punktów – twierdzi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy oddziału NFZ w Gdańsku. – Pod uwagę bierzemy i względy finansowe, czyli to, który świadczeniodawca oferuje najniższą cenę, i inne – jak liczba personelu, wyposażenie, dostępność usług dla pacjenta. Nie jest natomiast istotna dotychczasowa długość współpracy z NFZ. Za to środki mogły zostać rozłożone na większą liczbę placówek.

Rehabilitacja w Słupsku

Przychodnie w Słupsku, które od lipca będą przyjmowały pacjentów w ramach kontraktu z NFZ.

- Avenir, ul. Jana Kilińskiego 47a/2
- Pracownia fizjoterapii, ul. Sygietyńskiego 5
- Gabinet fizjoterapii NZOZ Spec-Med, al. Jana Pawła II 1a
- Pracownia fizjoterapii, ul. Chełmońskiego 3
- Pracownia fizjoterapii Auxilium, al. Sienkiewicza 5a/1
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Hubalczyków 1

Czytaj więcej o:
  • Mariusz Szymański
  • Teresa Banasik
  • ul. Sygietyńskiego Słupsk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy popierasz pomysł radnych PiS, aby park kultury w Słupsku nosił imię Marii i Lecha Kaczyńskich?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 2128.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.