Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na placu Pokoju w Lęborku archeolodzy znaleźli krzyżackie monety i dziecięcą skarbonkę

Sylwia Lis [email protected]
Prace archeologiczne na parceli przy placu Pokoju. Tu znaleziono monety i skarbonkę.
Prace archeologiczne na parceli przy placu Pokoju. Tu znaleziono monety i skarbonkę. Sylwia Lis ­
Trzy cenne i bardzo rzadkie monety oraz mosiężną skarbonkę znaleziono podczas prac archeologicznych na parceli tuż przy placu Pokoju.

Działka przy placu Pokoju nie po raz pierwszy okazała się bardzo interesującym miejscem dla archeologów. Co rusz odnajdują tutaj coraz to ciekawsze eksponaty. Teraz wykopano kolejne. Tym razem cenne monety.

- Znaleźliśmy trzy srebrne monety krzyżackie datowane na drugą połowę XIV wieku, są naprawdę bardzo dobrze zachowane - mówi doktor Anna Longa, kierownik badań archeologicznych. - Zostały one oddane do ekspertyzy, w przyszłości będzie je można zobaczyć w lęborskim muzeum.
To jednak nie wszystko.

- Istotnym znaleziskiem jest drewniana droga z XIV wieku - podkreśla kierowniczka badań. - Oprócz tego odkryliśmy przedmioty codziennego użytku, jak noże, naczynia ceramiczne, ozdo-by. Zakończone zostały prace archeologiczne nad zabudową z przełomu XIX i XX wieku. W piwnicach kamie-nic odkryto na przykład pokaźną kolekcję kałamarzy. Wszystko na to wskazuje, że to pozostałości przedwojennego sklepu papierniczego. Bardzo ciekawa i niezwykle wzruszająca jest niewielka mosiężna skarbonka, należąca przed wojną zapewne do jakiegoś dziecka. W środku znajdowało się dziewięć monet z lat trzydziestych XX wieku.

Przypomnijmy, że niedawno w miejscu tym odkopano broń. W jednej z piwnic znajdowało się pięćdziesiąt przedwojennych karabinów, saperki, niezbędniki i wiele innych przedmiotów z wyposażenia żołnierskiego. Taki arsenał został zapewne zebrany pod koniec wojny. W zestawie większość stanowiły mausery, ale nie tylko: były też dwururki, a więc broń łowiecka, czy też przykłady broni dużo starszej.

- Zbiór nie jest jednolity i przez to bardzo ciekawy - mówi Longa. - Broń jest bardzo dobrze zachowana. Arsenał tej wielkości nie jest częstym znaleziskiem.

Skąd wzięła się broń w lęborskiej piwnicy? Jest kilka przypuszczeń, z których dwa wydają się bardzo prawdopodobne.

- Przed II wojną światową obok miejsca znalezienia arsenału działał sklep z bronią. Lęborczanie twierdzą, że mógł to być nielegalny zbiór właściciela tego sklepu, który w ten sposób sobie dorabiał
- mówi Anna Longa.

Archeolodzy liczą, że w tym miejscu natrafią niebawe na kolejne ciekawe znaleziska.

- Prace zakończą się pod koniec września - informuje Anna Longa. - Obecnie badamy pozostałości drewnianej zabudowy średniowiecznego Lęborka.

Prace archeologiczne na tym placu trwają od ubiegłego roku. Gdy się zakończą, fundamenty budynków będą zasypane, a parcele sprzedane. Mają tutaj zostać wybudowane kamienice charakterem nawiązujące do dawnej zabudowy miasta i zrewitalizowanego placu Pokoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza