Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po dwóch latach remontu powstało Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Daniel Klusek [email protected]
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce powstało po trwającym dwa lata remoncie. W nowej galerii od piątku oglądać można wystawę Józefa Robakowskiego.
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce powstało po trwającym dwa lata remoncie. W nowej galerii od piątku oglądać można wystawę Józefa Robakowskiego. CAT
Po dwóch latach przebudowy i remontu, w czwartek przy ul. Zaruskiego 1a w Ustce, w budynku dawnego spichlerza portowego otwarte zostanie Centrum Aktywności Twórczej.

- Centrum Aktywności Twórczej będzie jedynym w Polsce oraz jednym z nielicznych w Europie i na świecie całkowicie przystosowanym miejscem pracy twórczej i wystawienniczej - cieszy się Edyta Wolska, dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, której częścią jest usteckie CAT. - Będą tam wystawy, performance, koncerty, wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty edukacyjne. To miejsce ma się stać pretekstem dla każdego do spotkań ze sztuką oraz artystami.

Galeria w Ustce powstała ponad 25 lat temu i mieści się w części budynku spichlerza portowego przy ul. Zaruskiego, tuż przy porcie.

- Po remoncie pomieszczenia parteru budynku zaadaptowane są na pracownie artystyczne grafiki komputerowej i filmu oraz rzeźby i ceramiki. Na drugim piętrze znajduje się nowoczesne zaplecze noclegowe dla artystów, natomiast na trzecie piętro przenieśliśmy nowocześnie wyposażoną salę wystawienniczą. Po remoncie CAT zyskało też pomieszczenie konferencyjne dostosowane do przeprowadzania wykładów oraz kawiarnię - mówi Edyta Wolska. - Galeria czynna będzie codziennie w godzinach od 10 do 18. Kawiarnia będzie od niej niezależna.

- Dzięki centrum poszerzy się nasza oferta edukacyjna. Tam przeniosła się już pracownia obrazu i dźwięku, a od września rozpocznie działalność pracownia ceramiczna. Obie prowadzić będą zajęcia dla grup zorganizowanych w każdym wieku, od dzieci po seniorów - zapowiada Edyta Wolska.

- Dzięki edukacji, warsztatom, wykładom i lekcjom o sztuce chcemy sprawić, by odbiorcy sztuki stali się bardziej aktywni. Remont kosztował niemal pięć milionów złotych, z czego ponad 3,5 mln zł to dofinansowanie unijne. Resztę pieniędzy dało miasto Ustka.

Otwarcie rozpocznie się w czwartek o godz. 13 wystąpieniem pt: "Sztuka vs wszystko inne" przygotowanym przez Pawła Korbusa, Kubę Krzewińskiego i Piotra Kowalczyka, które będzie miało miejsce na placu przed Kapitanatem Portu Ustka.

Dzień później, 16 sierpnia, o godzinie 18 nastąpi otwarcie inauguracyjnej wystawy prac Józefa Robakowskiego "Sztuka to potęga". Józef Robakowski to artysta zajmujący się fotografią i filmem. Jest jednym z najważniejszych przedstawicieli sztuki wideo w Polsce. "Sztuka to potęga" powstała w 1985 roku. Jest odniesieniem do sytuacji społeczno-politycznej, ale także przejawem sprzeciwu samego artysty przeciw rzeczywistości politycznej stanu wojennego.

Film pochodzi z cyklu "Kino własne" i oparty jest na zastosowaniu gotowego materiału, zarejestrowanego kamerą z ekranu telewizora. Jest dokumentacją rytualnej emisji rocznicy rewolucji październikowej, przedstawia przemarsz parady wojskowej z placu Czerwonego w Moskwie. Artysta zastępuje jednak dźwięk i komentarz telewizyjny muzycznym podkładem śpiewanego w języku niemieckim utworu grupy Laibah. Po wernisażu będzie można zwiedzić obiekt i nowe pracownie powstałe w budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza