Jesteś tu: Strona główna Miasta Słupsk Artykuł

Pokazowa operacja usunięcia guza trzustki w słupskim szpitalu (wideo, zdjęcia)

Dodano: 30 sierpnia 2013, 11:30 Autor:

Najznamienitsi polscy chirurdzy onkolodzy rozmawiali w Słupsku i Ustce o przyszłości leczenia nowotworów i przeprowadzili trudną, pokazową operację usunięcia guza trzustki.
Dr Zoran Stojcev przeprowadził w czwartek pokazową operację wycięcia guza trzustki. To jedna z najtrudniejszych operacji.

Dr Zoran Stojcev przeprowadził w czwartek pokazową operację wycięcia guza trzustki. To jedna z najtrudniejszych operacji. (fot. Kamil Nagórek)

Operacja w słupskim szpitalu

Po raz 10. słupski szpital, teraz razem z Akademią Pomorską, zorganizował Usteckie Dni Onkologiczne. To jubileuszowe sympozjum najlepszych polskich specjalistów od leczenia raka, na którym poznają oni nowości medyczne, wymieniają się doświadczeniami, a od dwóch lat spotykają się nie tylko na sali wykładowej, ale i na operacyjnej.

– Mamy tu przecież duży, dobrze prosperujący oddział chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej, w którym wykonujemy naprawdę wiele zabiegów. Pięć razy więcej niż np. Koszalin – mówi dr Zoran Stojcev, ordynator oddziału i organizator sympozjum. – Możemy pokazać innym, jak u nas się operuje. W czwartek wykonaliśmy cztery takie pokazowe operacje. Tym razem lekarze przyglądali się, jak w naszym szpitalu operujemy tarczycę, bo tu takich zabiegów robimy sporo i bardzo dobrze. Zrobiliśmy resekcję żołądka z powodu raka metodą, jaką poznałem na szkoleniach w Japonii, i przeprowadziliśmy jedną z najtrudniejszych operacji w chirurgii – wycięcie guza trzustki. Operowaliśmy też guza piersi. Wszyscy pacjenci, którzy zostali nim poddani, to chorzy naszego oddziału, osoby ze Słupska i okolic – mówi dr Stojcev.

Dr Stojcev zaznacza, że takimi pokazowymi operacjami chce zainicjować powstanie w Słupsku nowoczesnego ośrodka szkoleniowego operacji laparoskopowych, naczy­niowych i onkologicznych. – W nowym szpitalu ma­my świetne warunki i naprawdę dobrych specjalistów. Chcemy przekazać nasze doświadczenie po to, by skorzystali na tym przede wszystkim pacjenci – dodaje dr Stojcev.

Po­kazowym zabiegom przyglądało się wczoraj 10 lekarzy z różnych ośrodków w Polsce. Pozostali zapowiedzieli swój udział w forum eksperckim "Perspektywy rozwoju onkologii”, zaplanowanym na piątek w Ustce.

Do Słupska przyjechała śmietanka najbardziej doświadczonych lekarzy w Polsce. Rozmawiają o przyszłości onkologii w każdej dziedzinie: urologii, ginekologii i chirurgii onkologicznej. – Rozwija się leczenie genetyczne, jest ogromy postęp w chemioterapii, a więc i rola chirurgów może się zmienić. Każdy będzie mógł zabrać głos – dodaje Stojcev.

Jubileuszowym dniom onkologicznym towarzyszy sesja dla pielęgniarek na temat opieki nad pacjentem z wyłonioną stomią. Przyjechało na nią ponad 200 pielęgniarek z całej Polski.

Czytaj więcej o:
  • Usteckie Dni Onkologiczne
  • Zoran Stojcev
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Jak często chodzisz do kina?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 160.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.