Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nikt nie chce kupić dworca PKP w Ustce. Zostanie przekazany za darmo miastu?

Piotr Kawałek [email protected]
Dworzec w Ustce na razie czeka na właściciela i niszczeje.
Dworzec w Ustce na razie czeka na właściciela i niszczeje. Łukasz Capar
Po dwóch przetargach nie było chętnych na zakup budynku dworca kolejowego w Ustce. Teraz PKP Nieruchomości zastanawiają się, czy nie oddać zabytkowego budynku bezpłatnie miastu.

Nikt nie stanął do przetargu na zakup dworca kolejowego w Ustce. To już drugi nieudany przetarg. Mimo stosunkowo niewysokiej ceny wywoławczej - 648 tys. zł - chętnych na dworzec nie było. Być może potencjalnych inwestorów odstraszył stan budynku. To, że jest zaniedbany, widać gołym okiem. Według specyfikacji przetargowej wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu. Na nieruchomość wystawioną na sprzedaż składa się ponadstuletni budynek dworca - czterokondygnacyjny (dworzec wybudowany jest na skarpie, cztery kondygnacje są od strony południowo-zachodniej, od strony północno-wschodniej budynek ma dwie kondygnacje).

W przyziemiu znajdują się warsztaty i magazyny, na I piętrze pomieszczenia byłej nastawni kolejowej i pokoje mieszkalne, na II piętrze pokoje biurowe, łazienki, pomieszczenia małej gastronomii, kasy biletowe oraz hall kasowy. Na poddaszu znajdują się mieszkania i pomieszczenia gospodarcze. Ponadto w skład sprzedawanej nieruchomości wchodzi budynek gospodarczy o powierzchni 52 mkw., w którym znajduje się garaż, pomieszczenia gospodarcze i toalety oraz wspierający skarpę mur oporowy z cegły ceramicznej, zagłębiona w skarpie piwnica - magazyn paliw i utwardzona kamieniem polnym droga dojazdowa.

W PKP Nieruchomościach, które zarządzają budynkiem, nie potrafiono nam jeszcze odpowiedzieć, jaka będzie jego przyszłość. Decyzja ma zapaść w najbliż­szym czasie. Niemniej rozważa się opcję bezpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz miasta. - Już raz wystąpiliśmy do PKP z taką propozycją, ale ją odrzucono - mówi Jan Olech, burmistrz Ustki. - Mamy nadzieję, że skoro nie było chętnych na zakup, tym razem uda nam się przejąć nieruchomość bezpłatnie i ją zagospodarować dla własnych celów.

Po przejęciu dworzec miał­by stać się siedzibą lokalnych organizacji pozarządowych, m.in. Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Naj­- pierw jednak trzeba by znaleźć pieniądze na modernizację. Dworzec częściowo zachowałby też swoją funkcję kolejową i nadal sprzedawane byłyby tam bilety. Ponadto na działce przy dwor­cu miałyby powstać miejsca parkingowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza