Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do słupskiego szpitala mogą wrócić poradnie kardiologii dziecięcej i neonatologii

Monika Zacharzewska [email protected]
Szpital w Słupsku.
Szpital w Słupsku. Archiwum
Jest szansa, że do słupskiego szpitala wrócą poradnie kardiologii dziecięcej i neonatologii. Zostały one zlikwidowane w czerwcu. Teraz NFZ ogłosił konkurs uzupełniający na ich prowadzenie i złagodził wymagania.

Tylko w słupskiej poradni neonatologicznej w minionym roku leczyły się 663 maluchy - noworodki z wadami wrodzonymi i problemami z rozwojem. W czerwcu w gdańskim oddziale NFZ zapadła decyzja, że ta poradnia oraz poradnia kardiologii dziecięcej zostaną w Słupsku zamknięte.

Powód? Szpital nie spełnił wymagań konkursowych w kwestii dostępności lekarzy specjalistów w tych poradniach przez przynajmniej trzy dni w tygodniu.

- Nie ma potrzeby, aby te poradnie były czynne przez tyle czasu, bo nie ma tylu pacjentów, którzy by z nich korzystali - mówi Ryszard Stus, dyrektor słupskiego szpitala.

Po odwołaniu szefowej pomorskiego oddziału NFZ, która była odpowiedzialna m.in. za podział środków na poradnie specjalistyczne w województwie i po zapowiedzi prezes centrali NFZ, że oddział przeprowadzi uzupełniające postępowanie konkursowe, dyrektor słupskiego szpitala zapowiadał, że będzie zabiegał o ponowny konkurs na te dwie poradnie dziecięce. Bo przez ostatnie trzy miesiące rodzice z chorymi maluchami musieli szukać pomocy najbliżej w Lęborku.

- NFZ zgodził się, by w tym przypadku odstąpić od zasady, by specjaliści w poradniach kardiologii dziecięcej i neonatologii przyjmowali trzy razy w tygodniu - mówi Ryszard Stus.

- I tak, jeśli dostaniemy kontrakt, poradnia kardiologii dziecięcej będzie prawdopodobnie czynna trzy razy w miesiącu. To wystarczy. Rozmawiamy z dr Zbigniewem Świątkiem-Brzezińskim, by kontynuował w niej pracę. Natomiast poradnia neonatologiczna ma być czynna dwa razy w tygodniu.

Szpital właśnie przygotowuje dokumenty przetargowe, a wyniki konkursu NFZ w tej sprawie powinniśmy poznać 21 października.

Jednocześnie fundusz unieważnił postępowanie konkursowe na prowadzenie w Słupsku poradni neurologii dziecięcej. Słupski szpital w ogóle nie przystąpił do postępowania, bo jak tłumaczył dyrektor Stus, w mieście nie ma specjalisty w tej dziedzinie, który chciałby pracować w przyszpitalnej poradni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza