Jesteś tu: Strona główna Miasta Słupsk Artykuł

Innowacyjna operacja kręgosłupa w słupskim szpitalu

Dodano: 12 listopada 2013, 6:30 Autor:

Zbigniew Konecki jest pierwszym pacjentem, u którego słupscy neurochirurdzy przeprowadzili innowacyjną operację. Tylko nieliczne placówki w kraju takie wykonują.
Zbigniew Konecki tydzień po poważnym wypadku przeszedł w słupskim szpitalu innowacyjną operację kręgosłupa. Na drugi dzień po zabiegu mógł wyjść do domu.

Zbigniew Konecki tydzień po poważnym wypadku przeszedł w słupskim szpitalu innowacyjną operację kręgosłupa. Na drugi dzień po zabiegu mógł wyjść do domu.

Zbigniew Konecki ma 59 lat i jest kominiarzem. Tydzień temu, gdy wchodził na dach, powiał silny wiatr i uderzyła go klapa włazowa. Doznał złamania tzw. zęba obrotnika kręgu szyjnego drugiego w kręgosłupie. Jako pierwszy pacjent na słupskim oddziale neurochirurgicznym został poddany operacji zespolenia uszkodzenia specjalnym implantem, który zapewni mu powrót do zdrowia i pełnej sprawności. Lekarzom udało się tak wykonać operację, że będzie miał pełną ruchomość kręgosłupa i głowy. Co ciekawe, już na drugi dzień po zabiegu pan kominiarz mógł wyjść do domu. Takie operacje robi się w niewielu miejscach w Polsce.

– Na naszym oddziale wyspecjalizowaliśmy się przede wszystkim w chirurgii kręgosłupa, która przeżywa ostatnio burzliwy rozwój. Rocznie wykonujemy w oddziale około 900 operacji neurochirurgicznych, w tym najwięcej jest zabiegów na kręgosłupie – mówi dr Stanisław Gałązka, ordynator oddziału neurochirurgii słupskiego szpitala.

Ordynator przyznaje, że tego typu operacje, jak ta u pana Koneckiego, pozwalające na wykonanie zabiegu przy bardzo małym cięciu, są możliwe dzięki kompetencjom lekarzy specjalistów z oddziału, którzy uczą się w kraju i za granicą, a także dzięki nowoczesnemu sprzętowi. – Nasza sala operacyjna jest najdroższa w całym szpitalu. To dzięki doskonałemu, nowoczesnemu wyposażeniu jesteśmy w stanie wykonywać najbardziej skomplikowane zabiegi. Takich sal w kraju jest obecnie około 10 – mówi ordynator.

– Mamy na niej m.in. sprzęt z systemem neuronawigacji. Dzięki niemu przy minimalnym naświetleniu promieniami rentgenowskimi, a ciągłym podglądzie radiologicznym, wykonujemy trudne operacje, obserwując w czasie rzeczywistym to, co robimy, na monitorze 3D. To rozwią­zanie pozwala na przeprowadzenie właściwie każdego rodzaju operacji – mówi.

Dzięki temu sprzętowi oraz współpracy słupskich neurochirurgów ze światowej klasy specjalistami już za kilka dni w oddziale zostaną przeprowadzone nowatorskie operacje zaopatrywania tętniaków i naczyniaków wewnątrzczaszkowych.

– To taki nasz tegoroczny hit w chirurgii naczyń mózgowych – przyznaje dr Gałązka. – Do tej pory usuwaliśmy tętniaki w mózgu, otwierając czaszkę. To były bardzo skomplikowane operacje, wykonywane pod mikroskopem. Teraz, po rocznych staraniach, dostaliśmy pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia i u pewnej grupy pacjentów będziemy mogli robić takie operacje, ale bez operacji. Dzięki cyfrowej angiografii będziemy mogli się dostać do tętniaka w mózgu przez tętnicę udową, aortę, tętnice szyjne, mózgowe i w ten sposób, zakładając specjalne stenty, zlikwidować ryzyko wylewu – wyjaśnia lekarz.

Te operacje będzie przeprowadzał w Słupsku specjalista w tej dziedzinie prof. Robert Juszkat z Poznania.

Czytaj więcej o:
  • Stanisław Gałązka
  • szpital słupsk
  • Zbigniew Konecki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

130 tys. zł za śmiertelny błąd lekarski

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy korzystasz z komunikacji miejskiej w Słupsku

wyniki głosowania
Liczba głosów: 194.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.