Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

200 ochotników rozpoczęło służbę przygotowawczą do NSR

Mariusz Surowiec
200 ochotników rozpoczęło służbę przygotowawczą do NSR.
200 ochotników rozpoczęło służbę przygotowawczą do NSR. CSMW
9 stycznia 200 ochotników rozpoczęło służbę przygotowawczą do NSR. To pierwsza grupa ochotników w tym roku. Wszyscy przejdą program czteromiesięcznego szkolenia na potrzeby Narodowych Sił Rezerwy.

Dla wielu z nich będzie to również szansa na wstąpienie w szeregi armii zawodowej. 200 elewów (w tym 48 kobiet) z różnych zakątków Polski rozpoczęło szkolenie przygotowujące do pełnienia służby w NSR. Komendant CSMW kmdr Robert Kozacki, który pełni swoje obowiązki od stycznia 2014, wręczył uroczyście broń czterem elewom, inaugurując tym samy czteromiesięczne szkolenie. W wystąpieniu inauguracyjnym powiedział: - Dzisiejszy dzień jest dla nas, dla mnie jako komendanta, dla was jako kandydatów do służby, w pewnym sensie bardzo podobny, bo pierwszy. Ja po raz pierwszy uczestniczę w apelu inaugurującym szkolenie służby przygotowawczej jako komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, gdyż objąłem obowiązki 2 stycznia bieżącego roku. Wy po raz pierwszy stoicie
w żołnierskim szyku, by za chwilę otrzymać broń i realizować swój cel życiowy jakim jest służba wojskowa - podkreślił komendant.

Centrum Szkolenia MW otrzymało limit 200 miejsc, który w całości został wykorzystany.

Pierwszym etapem pobytu kandydatów do służby w NSR będzie trzymiesięczne szkolenie podstawowe. W trakcie tego szkolenia żołnierze poznają budowę i zasady obchodzenia się z bronią, przejdą szkolenie medyczne, saperskie, inżynieryjne, taktyczne i ogniowe. Przygotowano dla nich także zajęcia z obrony przeciwlotniczej, obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa, ochrony środowiska, wychowania fizycznego, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

W trakcie szkolenia, 31 stycznia, elewi złożą uroczystą przysięgę wojskową. Po zdaniu egzaminów, przystąpią do szkolenia specjalistycznego w kilkunastu specjalnościach wojskowych m.in. z zakresu obsługi stacji radiolokacyjnych, urządzeń elektrotechnicznych i nawigacyjnych, silników spalinowych, sprzętu łączności, min, trałów i bomb głębinowych, czy systemów wodno-paliwowych i powietrznych okrętu - w sumie w 14 specjalnościach wojskowych. Po zakończeniu szkolenia wszyscy zasilą Marynarkę Wojenną.

Służba przygotowawcza to rodzaj służby wojskowej wprowadzony dla osób, które nigdy nie jej pełniły, a chcą odbyć szkolenie wojskowe i w przyszłości wstąpić w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych.

Proces kształcenia został podzielony na dwa okresy: szkolenie podstawowe, które trwa trzy miesiące oraz miesięczne szkolenie specjalistyczne, przygotowujące ochotników do objęcia konkretnych stanowisk w Narodowych Siłach Rezerwowych. Z chwilą rozpoczęcia pełnienia służby, żołnierze służby przygotowawczej w korpusie szeregowych otrzymują tytuł elewa. Okres służby przygotowawczej kończy się egzaminem, który będzie podstawą do ubiegania się o stanowiska służbowe w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Stanowi również przepustkę do ubiegania się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych. Służba przygotowawcza ma charakter całkowicie dobrowolny i dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza