Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leszka Millera i słupskiego SLD marzenia o 49 województwach (wideo)

Zbigniew Marecki
Leszek Miller podczas konferencji w Słupsku. Obok Paweł Szewczyk, szef słupskiego SLD.
Leszek Miller podczas konferencji w Słupsku. Obok Paweł Szewczyk, szef słupskiego SLD. Krzysztof Piotrkowski
Rozpoczynamy konsultacje w sprawie powrotu do podziału kraju na 49 województw - zapowiedział wczoraj w Słupsku Leszek Miller, przewodniczący SLD.

Nasz kraj administracyjnie podzielony był na 49 województw od 1975 do 1999 roku. Taki podział wprowadził Edward Gierek, I sekretarz PZPR, a zlikwidował go premier Jerzy Buzek w ramach reformy administracyjnej AWS, kiedy stworzono 16 województw. To wtedy politycy AWS postanowili, że nie powstanie 17. województwo, jakim miało być województwo środkowopomorskie, łączące dawne województwa słupskie i koszalińskie.

Podczas swojej konferencji prasowej Leszek Miller przekonywał, że wprowadzony przez AWS podział administracyjny się nie sprawdził, bo promuje rozwój dużych aglomeracji miejskich, a wokół nich powstaje pustka.

- To jest azjatycki model rozwoju, w którym do pracy trzeba dojeżdżać 200 kilometrów. W Europie stawiamy na rozwój zrównoważony. Musimy wrócić do dawnych centrów administracyjnych, które w świadomości Polaków spełniają bardzo pożyteczną rolę - tłumaczył wczoraj słupskim dziennikarzom Miller.

Przekonywał także, że w obecnym modelu administracyjnym większość funduszy unijnych trafia do wielkich aglomeracji, a mniejsze miasta, choć według zapewnień Buzka miały być wspomagane, coraz bardziej słabną, bo wsparcia nie dostały.

- W pierwszej dziesiątce największych beneficjentów funduszy unijnych są tylko duże miasta - podkreślał. Przypomniał także, że w 1998 roku, w ostatnim roku funkcjonowania 49 województw, administracja kosztowała państwo 490 milionów zł, a teraz na administrację w 16 województwach wydaje się 780 milionów zł. Według niego powstanie 49 województw z pewnością nie będzie kosztowało więcej niż obecna administracja.

- Powrót do 49 województw z pewnością byłby korzystny nie tylko dla miast, które straciły status stolicy województwa, ale dla całego naszego kraju. Tak jest także w Niemczech i Francji, gdzie dba się o rozwój mniejszych ośrodków - mówił Miller. Według niego, aby zmienić podział administracyjny, nie trzeba zmieniać konstytucji. Wystarczy zgromadzić większość sejmową, czyli zachęcić do wprowadzenia tej zmiany 231 posłów.

- Prowadzimy kuluarowe rozmowy na ten temat. Nie będę zdradzał nazwisk, ale nawet część posłów PO byłaby gotowa się na nią zgodzić. Będziemy zabiegać o to, aby w przyszłym Sejmie ukształtowała się taka większość, która byłaby w stanie to przedsięwzięcie przeprowadzić - zapowiadał Miller. Na razie SLD będzie prowadziło w tej sprawie konsultacje społeczne. Politycy tej partii będą rozmawiali na ten temat z wyborcami, do których trafią ankiety. Za kilka miesięcy poznamy wyniki tego sondażu.

SLD zbiera także opinie na temat dalszego trwania powiatów, z których 70 procent nie ma obecnie finansowej samodzielności. Dlatego pojawiła się koncepcja, aby z nich w ogóle zrezygnować, a ich kompetencje podzielić między gminy i nowe województwa. Miller nie wyklucza jednak, że powiaty mogłyby pozostać. Wiele będzie zależało od wyniku targów politycznych w Warszawie, ale to już po wyborach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza