Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MON przyjedzie do Słupska z tarczą

Aleksander Radomski
Resort obrony narodowej mówi, że budowa tarczy antyrakietowej jest przygotowana i zapowiada spotkanie z naszymi samorządowcami.
Resort obrony narodowej mówi, że budowa tarczy antyrakietowej jest przygotowana i zapowiada spotkanie z naszymi samorządowcami. Archiwum
Resort obrony narodowej mówi, że budowa tarczy antyrakietowej jest przygotowana i zapowiada spotkanie z naszymi samorządowcami.

Senator Kazimierz Kleina otrzymał właśnie odpowiedź z Ministerstwa Obrony Narodowej na zgłoszone w senacie pytania w sprawie tarczy w Redzikowie. Przypomnijmy, podczas grudniowego posiedzenia senatu senator wydał pełne niepokoju oświadczenie. Podkreślił w nim, że mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele władz samorządowych czują się pomijani w procesie negocjacji w sprawie amerykańskiej bazy w Redzikowie.

- Nie są bezpośrednio informowani o postępach prac, uzgodnieniach i zapadających decyzjach. Na problem zwracają uwagę również lokalne media, które istotne informacje otrzymują z drugiej ręki. W związku z powyższym zwracam się do pana ministra z prośbą o przedstawienie strategii dialogu z lokalną społecznością oraz polityki informacyjnej ministerstwa prowadzonej w tej sprawie - zaznaczył senator i podał konkretne argumenty.

I tak starosta słupski dwukrotnie starał się o spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej oraz nowym ambasadorem USA w Polsce. W zamian otrzymał jedynie wymijające odpowiedzi. Ostatecznie do żadnego spotkania nie doszło. Również władze Słupska nie uzyskały odpowiedzi w sprawie rekompensaty za utrudnienia związane z planowaną budową bazy
i ewentualnego przyznania przez Agencję Mienia Wojskowego innych terenów pod miejskie lotnisko. Na brak kontaktu z władzami centralnymi uskarża się również wójt gminy Słupsk, który chciał się dowiedzieć, jaka dokładnie będzie lokalizacja bazy oraz w związku z tym, z jakimi ograniczeniami muszą liczyć się mieszkańcy Redzikowa.

Ale brak dialogu między samorządem a ministerstwem to nie jedyne zastrzeżenia. Wątpliwości w sprawie budowy elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej wzbudza też zawarte ostatnio porozumienie między sześcioma mocarstwami (USA, Chiny, Japonia, Rosja, Niemcy
i Francja) a Iranem. Na jego mocy Teheran będzie miał prawo do wzbogacania uranu jedynie do poziomu niezbędnego do produkowania energii z atomu. Czy oznacza to, że plan budowy amerykańskiej bazy w Polsce jest dalej aktualny i zgodnie z deklaracjami powstanie ona do 2018 roku?

- Plan jest aktualny, a prace idą zgodnie z harmonogramem - tak brzmi odpowiedź MON-u. Budowa ma się rozpocząć już za dwa lata, a w tej chwili polscy i amerykańscy specjaliści wojskowi regularnie wizytują lotnisko w Redzikowie. Co więcej, wkrótce mają rozpocząć się prace inwestycyjne na potrzeby polskiej armii. Sama baza ma chronić nie tylko przed rakietami balistycznymi odpalonymi z terytorium Iranu, a porozumienie zawarte z Teheranem nie wpłynie na losy tarczy.

Jednak to ostatnie zapewnienie MON opiera na publicznych deklaracjach urzędników administracji USA, a nie na oficjalnej wiedzy. Jednocześnie przedstawiciele ministerstwa zapewniają, że w najbliższym czasie ma dojść do spotkania z samorządowcami. Jego celem będzie rozwianie mnożących się od dłuższego czasu wątpliwości. W odpowiedzi MON-u konkretna data, kiedy do takiego spotkania miałoby dojść, niestety nie pada.

Tarcza w Redzikowie

Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się, że tarcza antyrakietowa w Redzikowie będzie się składała z mobilnych rakiet. Będą to jednak kontenery startowe z rakietami przechwytującymi, przeniesione z okrętów wojennych wyposażonych w system AEGIS (zintegrowany system wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem). Według Wesleya Kremera, wiceprezesa amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Raytheon, odpowiedzialnego za rakietowe systemy, baza w Redzikowie nie będzie się różniła od rozwiązań morskich i będzie czymś w rodzaju lądowego niszczyciela. Zostanie nawet zachowany oryginalny układ masztów okrętu, które pojawią się na lotnisku pod Słupskiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza