Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeby odliczyć leki od podatku, najpierw trzeba zapłacić 25 zł

Daniel Klusek [email protected]
– Aby móc odpisać w zeznaniu podatkowym pieniądze wydane na leki, potrzebne jest zaświadczenie, za które trzeba zapłacić 25 złotych. Dla osób schorowanych i starszych to bardzo duży wydatek – skarży się czytelniczka.
– Aby móc odpisać w zeznaniu podatkowym pieniądze wydane na leki, potrzebne jest zaświadczenie, za które trzeba zapłacić 25 złotych. Dla osób schorowanych i starszych to bardzo duży wydatek – skarży się czytelniczka. Archiwum
- Aby móc odpisać w zeznaniu podatkowym pieniądze wydane na leki, potrzebne jest zaświadczenie, za które trzeba zapłacić 25 złotych. Dla osób schorowanych i starszych to bardzo duży wydatek - skarży się czytelniczka.

Pani Zuzanna ze Słupska od wielu lat jest osobą przewlekle chorą. Cierpi na choroby serca, ma też usuniętą nerkę. W związku z tym kilka razy dziennie musi przyjmować drogie lekarstwa. Koszt ich zakupu może jednak uwzględnić w zeznaniu podatkowym i liczyć na zwrot części pieniędzy.

- Jednak aby móc odliczyć faktury za lekarstwa, trzeba najpierw zdobyć od lekarza pierwszego kontaktu zaświadczenie, że jest się osobą przewlekle chorą - mówi pani Zuzanna. - Kilka dni temu poszłam po takie zaświadczenie do mojej przychodni. Tam jednak dowiedziałam się, że za kawałek świstka muszę zapłacić aż 25 złotych.

Nasza czytelniczka twier­dzi, że wcześniej przez lata takie zaświadczenie otrzymywała bezpłatnie.

- Na lekarstwa wydaję miesięcznie około 200 złotych. Dla mnie każdy grosz się liczy, a 25 złotych za niewielki papierek to bardzo dużo. Przez wiele lat brałam zaświadczenie najpierw dla męża, później również dla siebie. Były wystawiane za darmo. To skandal, że teraz trzeba za nie płacić.
Przychodnia, w której le­czy się pani Zuzanna, należy do Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Maria Mazur, dyrektor placówki, tłumaczy, że takie opłaty funkcjonują już od kilku lat. - Pobieranie opłat za wystawienie zaświadczenia lekarskiego w naszym zakładzie zostało wprowadzone zarządzeniem dyrektora w 2011 roku. Cena za zaświadczenia w SPMZOZ jest jedną z najniższych w Słupsku. O ile mi wiadomo, pobierane kwoty w innych placówkach medycznych wynoszą od 25 do 80 złotych - mówi Maria Mazur.

- Wystawienie zaświadczenia lekarskiego jest normalną pracą lekarza, która tak jak każda inna jest wyceniana. Przecież takiego zaświadczenia nie może wystawić ktokolwiek. Osobą do tego uprawnioną jest wyłącznie lekarz, który musi mieć stosowne kwalifikacje, prześledzić informacje o stanie zdrowia zamieszczone w dokumentacji pacjenta, odnotować fakt wystawienia zaświadczenia do tej dokumentacji i w końcu wypisać zaświadczenie na odpowiednim druku, który musimy kupić w drukarni. Inne instytucje publiczne, które utrzymywane są z naszych podatków, również pobierają często bardzo wysokie opłaty za zaświadczenia, wypisy, odpisy itp.

Nie wszyscy jednak muszą płacić za lekarskie zaświadczenia. Zgodnie z przepisami, bez opłaty wydaje się zaświadczenia związane z: dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pra­cy, kontynuowaniem nauki, uzyskaniem zasiłku pielęgnacyjnego, orzeczeniem o niepełnosprawności, uczestniczeniem w zajęciach sportowych i gimnastyce korekcyjnej, ustaleniem przyczyn i rodzajem uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie, uzyskaniem dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz dla celów opieki społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza