Jesteś tu: Strona główna Region Pomorze Artykuł

Rutinoscorbin wycofany z aptek. Możesz sprawdzić swoje opakowanie

Dodano: 14 marca 2014, 14:25 Autor:

350 serii popularnego leku Rutinoscorbin zostało wycofanych z polskich aptek.

O tym, czy do tej grupy należy również opakowanie z naszej domowej apteczki, możemy się dowiedzieć w najbliższej aptece.

Wycofanych zostaje około 8 proc. wszystkich dostępnych na rynku opakowań Rutinoscorbinu. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Jak można dowiedzieć się z komunikatu na stronie internetowej głównego inspektora farmaceutycznego, decyzja taka została podjęta po tym, jak producent - GlaxoSmithKline - stwierdził problemy z jedną z substancji czynnych zawartych w leku.

Po decyzji GIF apteki mają obowiązek wycofać feralne serie z półek, a następnie zwrócić je do hurtowni farmaceutycznych, a te do producenta.

- U nas akurat nie było serii, które zostały wycofane, dlatego Rutinoscorbin nadal znajduje się na półkach. Decyzja o wycofaniu dotyczy głównie leków z terminem ważności do 2014 roku - mówi Halina Laskowska z Apteki Nowomiejskiej w Słupsku.

Jak podkreślają specjaliści, sytuacja nie jest niezwykła, a informacje o wycofaniu bądź wstrzymaniu niektórych serii leków docierają do aptek codziennie. Do mediów najczęściej trafiają informacje o lekach najpopularniejszych, a takim niewątpliwie jest Rutinoscorbin.

Producent leku zapewnia, że pacjenci nie mają się czego obawiać, a wycofanie wynikło jedynie z powodu niedotrzymania dobrych praktyk przez jednego z dostawców. Nie wszyscy podzielają jego entuzjazm.

- W uzasadnieniu decyzji możemy przeczytać, że powodem wycofania jest niedotrzymanie standardów produkcyjnych substancji czynnej. To bardzo poważne zastrzeżenie - mówi jedna z farmaceutek z Apteki Dyżurnej w Słupsku. Jednocześnie jednak uspokaja klientów aptek. - Lista serii jest długa, więc jeśli ktoś ma wątpliwości, może przyjść do apteki ze swoim opakowaniem leku i dowiedzieć się, czy powinien lek wyrzucić.

Czytaj więcej o:
  • rutinoscorbin
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.