Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy zdecydują o kaszubskich nazwach miast

Andrzej Gurba
Kaszubska nazwa Bytowa na tablicy.
Kaszubska nazwa Bytowa na tablicy. Archiwum
W kwietniu mieszkańcy gminy Tuchomie wypowiedzą się, czy chcą kaszubskich nazw miejscowości.

Wniosek w sprawie ustawienia dwujęzycznych tablic (kaszubskich i polskich) w gminie Tuchomie pojawił się na początku grudnia ubiegłego roku. Grupa około 30 mieszkańców poprosiła radnych o przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie. - Gmina Tuchomie leży na rdzennym obszarze zamieszkiwanym przez Kaszubów. Podobne tablice znajdują się już w sąsiedniej gminie Bytów.

Stosowne uchwały o wprowadzeniu dwujęzycznych tablic przyjęła Rada Gminy w Lipnicy. Wprowadzenie dwujęzycznych tablic będzie stanowiło dodatkową atrakcję turystyczną - mówi Marek Wantoch Rekowski, jeden z inicjatorów wniosku. Rada Gminy w Tuchomiu zgodziła się na przeprowadzenie konsultacji.

Ankieta konsultacyjna, z którą do mieszkańców dotrą urzędnicy, ma jedno pytanie - czy akceptuje pan/pani wprowadzenie dodatkowej nazwy w języku kaszubskim? Ankieta nie jest anonimowa. Trzeba podać imię i nazwisko oraz adres. Do wyboru są trzy odpowiedzi: tak, nie, wstrzymuję się. Niektórzy krytykują, że ankiety nie są anonimowe, np. radny Janusz Juchniewicz.

- Ankieta powinna być przeprowadzona w sposób niejawny. Podawanie nazwiska spowoduje, że będzie ona niemiarodajna - mówił na sesji Juchniewicz.

Wójt Jerzy Lewi-Kiedrowski odpowiedział, że przy anonimowych ankietach zwiększą się koszty, bo trzeba byłoby powołać komisję do policzenia ankiet wrzucanych do urny.

Aby konsultacje były wią-żące, musi wziąć w nich udział co najmniej 50 procent uprawnionych osób. Ten warunek będzie rozpatrywany dla każdej miejscowości oddzielnie. Może się więc zdarzyć tak, że w części gminy będą dwujęzyczne tablice, a w części nie (tak jest np. w gminie Bytów).

Urząd Gminy w Tuchomiu zamierza wysłać do każdej rodziny ulotkę informacyjną z mapką i propozycją kaszubskiej nazwy (nazwy zaproponowało już Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie). Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach są wyłącznie mieszkańcy poszczególnych miejscowości gminy Tuchomie wpisani do stałego rejestru wyborców i posiadający prawo wyborcze.

Niektóre kaszubskie nazwy miejscowości to: Techomie - Tuchomie, Cemno - Ciemno, Kramarzene - Kramarzyny, Mołe Masłojce - Masłowiczki, Modrzewo - Modrzejewo, Nowe Hete - Nowe Huty, Trzebiotkowo - Trzebiatkowa, Pioszno - Piaszno, Techomko - Tuchomko, Zogone - Zagony, Sosnica -Sośnica, Tagomie - Tągowie.

Wymiana tablic informacyjnych na tablice z nazwami miejscowości w języku polskim i w języku kaszubskim finansowana jest w 100 procentach z budżetu państwa. Według szacunków w gminie Tuchomie może stanąć około 50 dwujęzycznych tablic. W powiecie bytowskim kaszubsko-polskie tablice są już w gminach: Parchowo, Bytów, Lipnica i Czarna Dąbrówka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza