Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostali pieniądze z Ministerstwa Kultury na opis i zbadanie skarbów

Sylwia Lis
Wszystkie skarby odkryte na cmentarzysku w Czarnówku znajdują się w lęborskim muzeum.
Wszystkie skarby odkryte na cmentarzysku w Czarnówku znajdują się w lęborskim muzeum. Sylwia Lis
Lęborskie muzeum dostało pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dwie publikacje dotyczące jednego z największych w Polsce starożytnych cmentarzysk - w Czarnówku.

Minister kultury i dziedzictwa Narodowego rozpatrzył pozytywnie wniosek muzeum w Lęborku w ramach programu: "Dziedzictwo kulturowe - priorytet 5. Ochrona zabytków archeologicznych".

- Celem projektu jest ochrona dziedzictwa archeologicznego poprzez wspieranie kluczowych zadań obejmujących nieinwazyjne badania archeologiczne, ewidencję i inwentaryzację zabytków archeologicznych oraz opracowanie i publikację wyników przeprowadzonych badań archeologicznych - mówi Mariola Pruska, dyrektor lęborskiej biblioteki.

Projekt muzeum w Lęborku obejmuje częściowe opracowanie zabytków z największej nekropoli pochodzącej z późnej starożytności w Europie Środkowej, z Czarnówka w pow. lęborskim, przebadanego w latach 1973-2013, a także druk dwóch publikacji: popularnonaukowej w języku polskim i angielskim oraz pierwszego tomu monografii nekropoli w ramach serii "Monumenta Archaeologica Barbarica", w języku polskim i niemieckim.

- Celem pierwszej publikacji jest popularyzacja wyników badań w Czarnówku. - mówi Mariola Pruska.
- Znajdą się w niej informacje dotyczące każdej fazy użytkowania cmentarzyska, a także fotografie najciekawszych zabytków. W publikacji naukowej zostanie omówiona historia prac wykopaliskowych i przedstawiona ogólna charakterystyka nekropoli (z planem grobów z różnych faz). Znajdą się w niej także opracowanie materiałów z okresu wędrówek ludów i wczesnośredniowiecznego oraz wyniki licznych badań specjalistycznych.

Dofinansowanie: z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniesie ponad 130 tysięcy złotych, wkład własny muzeum w Lęborku - ponad 56 tysięcy złotych. Projekt rozpisany jest na dwa lata: w 2014 roku wpłynie dofinansowanie w kwocie 65 tysięcy złotych, w 2015 roku - 68,5 tysiąca złotych.

Cmentarzysko w Czarnówku odkryte zostało przypadkiem w 1973 roku przez mieszkańca wsi w trakcie prac związanych z rozbudową gospodarstwa. Od 1974 roku do 2000 roku badania na nim prowadziła Dorota Rudnicka z Gdańska, która odkopała około 460 grobów. Od 2008 roku pracami archeologicznymi na stanowisku kieruje Agnieszka Krzysiak z muzeum w Lęborku, do którego trafiają wszystkie pozyskane zabytki.

Na cmentarzysku w Czarnówku odkryto niemal 3000 obiektów, w większości grobów datowanych od VI w. p.n.e. do wczesnego średniowiecza, czyli z okresu ponad 1500 lat. Lęborskie muzeum może się pochwalić jedną z najbogatszych kolekcji zabytków z okresu wpływów rzymskich odkrytych właśnie w Czarnówku. Są to głównie ozdoby (paciory szklane i bursztynowe, fibule, bransolety wisiory) i przedmioty codziennego użytku (noże, ostrogi, przęśliki, naczynia, igły, szydła), a także broń i uzbrojenie (miecze, groty włóczni, okucia tarcz, okucia pochew mieczy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza