Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytów: Miasto dominuje

Andrzej Gurba
Inwestycyjny dynamizm, wielokierunkowy rozwój.

Obecne władze nie zmarnowały czterech lat. To ogólna, generalna ocena, bo oczywiście w szczegółach było kilka niedociągnięć. Trzeba stwierdzić, że władzy trudno się rządziło, bo w wielu sprawach napotkała na zdecydowany opór mieszkańców oraz, nazwijmy to, grup interesów.

Zacznijmy od pozytywnych rzeczy. Niewątpliwie taką jest budowa kompleksu basenowo-rekreacyjnego. Choć to była kosztowna inwestycja, to po prawie rocznej działalności można stwierdzić, że bardzo udana. Mieszkańcy zyskali atrakcyjny kompleks, który wbrew czarnym scenariuszom, nie przynosi dużej straty, a kto wie, czy w kolejnym roku nie będzie nawet małego zysku.

200 zadań inwestycyjnych za 70 milionów złotych w ciągu czterech lat naprawdę robi wrażenie. I to były bardzo różne inwestycje, m.in. piękny Trakt Młyński, nowe ulice, chodniki, boiska. Pochwała należy się też za zagospodarowanie jeziora Jeleń (nowe pomosty, promenada, tereny rekreacyjne). Na remont czeka jeszcze droga dojazdowa i oświetlenie.

Bytów ma też nowy rynek. Jego budowa wzbudzała wiele kontrowersji i protestów. Część mieszkańców chciała zieleni, a nie "wybetonowanego" placu. Do dzisiaj zdania są podzielone, choć przeważają zwolennicy nowego rynku, który po przebudowie wykorzystywany jest na plenerowe imprezy. Kontrowersje wzbudza jeszcze rynkowa fontanna. Nie dlatego, że brzydka. A dlatego, że kosztowna (1,5 mln zł). W sąsiedztwie bytowskiego rynku jest zamek, którego mury co roku były odnawiane. To też trzeba zaliczyć na duży plus.

Najbardziej krytycznym momentem dla obecnych władz była decyzja o prywatyzacji przedszkoli. Jak wiadomo, zakończyła się ona zorganizowaniem referendum o odwołanie burmistrza i radnych. Nieudanego, bo nie było wymaganej frekwencji. Ostatecznie sprywatyzowano dwa z czterech miejskich przedszkoli. Ta sprawa nie ma jeszcze końca, bo prokuratura po zawiadomieniu radnego Jerzego Barzowskiego sprawdza, czy nie doszło do nieprawidłowości przy wyborze osób do prowadzenia przedszkoli.
Cieniem na tej kadencji kładzie się też sprawa budowy nowego zakładu Druteksu. Największy pracodawca w regionie chciał szybko kupić grunty w pobliżu starego zakładu, ale nie mógł, bo były one dzierżawione od Agencji Nieruchomości Rolnych m.in. przez burmistrza Sylkę. Publiczne spory toczyły się przez wiele miesięcy. Ostatecznie Drutex kupił grunty i zaczął budowę nowego zakładu, który będzie gotowy za kilka miesięcy. A to oznacza pracę dla nowych osób. Były też spory między Druteksem a ratuszem dotyczące rozbudowy stadionu na potrzeby piłkarskiej drużyny.

Z drugiej strony w Bytowie rozpoczęto budowę kaszubskiego inkubatora przedsię-biorczości, który pomoże w starcie małym i średnim firmom.

**

Kliknij, aby ocenić Ryszarda Sylkę.

**

Na bardzo duży plus oceniamy działania kulturalne w Bytowie. To miasto jest stolicą teatru i piosenki. Co roku odbywają się duże festiwale, niezliczone koncerty z gwiazdami. Widać, że kulturalnie miasto żyje. Dodajmy jeszcze do tego niedawne uruchomienie kina cyfrowego. W tym roku powstanie też skatepark, o który bardzo zabiegała młodzież.

Koniec kadencji to obywatelski budżet - pierwszy w powiecie bytowskim. To dobry krok, bo pozwala mieszkańcom mieć większy wpływ na wybór inwestycji.

W tej kadencji w Bytowie powstała płatna strefa parkowania, wprowadzana w atmosferze sporów. Czy się sprawdziła? Na pewno zarabia na niej firma obsługująca i ratusz. Czy jest więcej wolnych miejsc do parkowania? Raczej nie. Na minus należy zapisać brak wystarczających społecznych konsultacji w sprawie zgody na stworzenie przy ul. Leśnej zakładu recyklingu odpadów. Mieszkańcy sami się zorganizowali w proteście. Konsultacje były spóźnione. Ostatecznie zakład nie powstał.

Na plus zapisujemy kilka projektów społecznych. To m.in. Karta Dużej Rodziny oraz usługi teleopieki.

Na minus trzeba zapisać brak noclegowni dla bezdomnych (jest ogrzewalnia), mimo zapowiedzi jej stworzenia.

Pozytywnie należy ocenić działania ratusza zmierzające do odtworzenia w Bytowie pasażerskiego ruchu kolejowego. Na ukończeniu jest koncepcja rewitalizacji odcinka linii Bytów - Lipusz. Teraz gmina będzie zabiegała o unijne pieniądze na projekt, a później starała się o de facto budowę nowej linii. W Bytowie ma powstać też nowy węzeł transportu zbiorowego (dworce, obwodnica itd.) w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Podsumowując tę kadencję, należy stwierdzić, że Bytów cechuje wielokierunkowy, zrównoważony rozwój. Ratusz umiejętnie wykorzystuje zewnętrzne fundusze. To dobry prognostyk na kolejne lata. Być może z tego rozwoju bardziej korzysta miasto niż gminne wsie, ale to już kwestia dominacji miasta.

Trudna, ale inwestycyjna kadencja

Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa:
Dobiegająca kadencja w mojej ocenie zostanie zaliczona do szczególnie trudnych, z drugiej zaś strony jako bardzo dynamiczna i wyjątkowo inwestycyjna. Dzisiaj jeszcze lepiej widzę, że decyzje podejmowane w minionych czterech latach nie należały do łatwych. Pierwszą z nich było przystąpienie do realizacji trudnego projektu, który od dziesięciu lat czekał na wykonanie, tj. przebudowy bytowskiego rynku.

W tym samym okresie podpisaliśmy umowę na realizację największego zadania w minionym ćwierćwieczu - budowę basenu.
W obecnej kadencji pobudowano wiele nowych dróg i ulic, rozbudowano i zmodernizowano bazę oświatową, urządzono kilka placów zabaw, wybudowano nowe remizy strażackie, wyremontowano lub pobudowano nowe chodniki i zamontowano kilkadziesiąt punktów świetlnych. Łącznie zrealizowano ponad 200 zadań inwestycyjnych za kwotę około 70 milionów złotych, z których większość uzyskała wsparcie unijne lub dotacje krajowe.

Oprócz dynamicznego rozwoju inwestycyjnego zrealizowaliśmy inne niełatwe, ale jakże ważne przedsięwzięcia, które mają istotny wpływ na rozwój naszej gminy. Zaliczam do nich utworzenie strefy płatnego parkowania, która dopiero po czasie została zaakceptowana przez większość mieszkańców, wdrożenie wyjatkowo trudnej i niedopracowanej ustawy śmieciowej oraz prywatyzację dwóch spośród czterech przedszkoli publicznych zakończoną referendum w sprawie odwołania zarówno burmistrza, jak i rady miejskiej.
Reasumując, uważam, że dzisiejsze oblicze naszego miasta i jego atrakcyjność zmieniły się wyjątkowo pozytywnie. Możemy być dumni z wszystkich osiągnięć inwestycyjnych, kulturalnych, sportowych itd. Jest to nasz wspólny sukces: mieszkańców, przedsiębiorców i samorządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza