Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kępice: Chcą wyjść z cienia

Zbigniew Marecki
Burmistrz Kępic postawiła na inwestycje finansowane z funduszy zewnętrznych.

Burmistrz Gryko po kilku latach pracy w roli zastępcy burmistrza wzięła sprawy w swoje ręce i z własnym komitetem wyborczym w 2010 roku zdobyła władzę w gminie, która była mocno zadłużona. Po trzech latach obecnej kadencji widać wyraźne zmiany. Wzrósł budżet gminy (dochody; 2010 - 26 679 093,18 zł, 2013 - 33 489 783, 38 zł), a jednocześnie zmniejszono deficyt (koniec 2010 roku - 4 861 324, 66 zł, koniec 2013 roku - 941 748, 37 zł). Porządkowanie finansów publicznych w gminie nie oznacza jedynie oszczędności, bo pani burmistrz skupiła także uwagę na zdobywaniu funduszy zewnętrznych, polepszaniu organizacji i pobudzaniu inicjatywy mieszkańców. 

Zaczęła od zmian organizacyjnych. Doszło m.in. do likwidacji Zakładu Energetyki Cieplnej i Zakładu Gospodarki Komunalnej, a na ich miejsce powołano spółkę Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. 

- Te zmiany na pewno przyniosły spodziewany efekt. Stworzyłam także referat zajmujący się inwestycjami i pozyskiwaniem pieniędzy unijnych. To na pewno była dobra decyzja, bo w ciągu pierwszego roku pozyskaliśmy tyle pieniędzy z zewnątrz, co w całej poprzedniej kadencji - wylicza pani burmistrz. Rezultaty tych działań widać zarówno na wsiach, jak i w mieście. Gmina m.in. przeprowadziła remonty świetlic wiejskich, zbudowała też Orlika w Kępicach i boisko wielofunkcyjne w Barcinie i Warcinie. Wyremontowano też boiska we Mzdowie i Podgórach. Ponadto przeprowadzono remonty ulic Długiej, Wrzosowej, Słonecznej i Kwiatowej w Korzybiu; ulicy Kruszka, I etap drogi do pałacu w Barcinie, drogi w Warcinie i kilku dróg wspólnie ze starostwem powiatowym. 

Samorząd rozbudował też oświetlenie w Obłężu i Korzybiu. Priorytetem jest też kanalizacja gminy - samorząd otrzymał dofinansowanie na kanalizację, m.in. zakończyły się w styczniu 2014 r. prace przy budowie kanalizacji na ulicy 1 Maja w Kępicach, obecnie trwają prace przy w Korzybiu i Barcinie. Do oczyszczalni w Kępicach podłączono też mieszkańców Przytocka, Pustowa, Płocka, Ciecholubia, Kruszki i Kępki. Mieszkańcy budynku przy ulicy Leśnej, Słowackiego i Jancy są już podłączeni do miejskiej ciepłowni.

Zakończyła się też budowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Tam, gdzie mało ekonomiczne byłoby podłączenie do oczyszczalni w Kępicach. W całej gminie powstało 55 takich obiektów, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Powstaje właśnie projekt kanalizacji wsi Barwino, Obłęże i Osieki. Zmieniają się również Kępice. Na początku roku rozpoczęły się prace wykończeniowe w Gminnym Centrum Ratownictwa, w którym będzie się także mieściło Centrum Aktywności Lokalnej - drugie w gminie. Coraz więcej budynków w mieście jest remontowanych, między innymi w dawnej, zniszczonej stołówce powstała Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów.
Co bardzo ważne - jesienią 2013 r. ruszył ogromny remont budynku biblioteki - obiektu nieremontowanego od kilkudziesięciu lat. W najbliższych tygodniach, dzięki unijnemu dofinansowaniu, rozpocznie się budowa przystani kajakowej i wędkarskiej przy Wieprzy w Kępicach. Będzie tam również miejsce na grilla i ognisko, powstanie także siłownia napowietrzna. 

Prawdziwa rewolucja rozpoczęła się też na placu Wolności w Kępicach - głównym placu w mieście. Prace wykonuje firma Eko Instal, która wygrała przetarg na ich prowadzenie. Obejmują remont ulicy, chodników, utworzone będą miejsca parkingowe oraz powstanie miejsca do rekreacji dla rodzin z dziećmi. Nowatorskim pomysłem będzie rysunek w technice 3D, przedstawiający walory gminy. Poza tym na wolnym powietrzu zamontowana będzie wielka plansza do gry w "chińczyka.

Gmina planuje również zagospodarować wolny teren przy ulicy Sikorskiego w Kępicach - powstanie tam park rekreacyjno-wypoczynkowy.

Jednym z najważniejszych zadań władz gminy jest budowa i pozyskiwanie nowych mieszkań. - Dlatego tak bardzo zabiegaliśmy o to, by przejąć od Agencji Nieruchomości Rolnych pałac w Barcinie - wyjaśnia burmistrz Magdalena Gryko. - Zabytkowy budynek został wyremontowany, prace zakończyły się w październiku 2013 roku. Koszt wszystkich prac to około dwa miliony złotych.

Dodatkowe 9 mieszkań gmina pozyskała dzięki przejęciu od Energi budynku dawnej licznikowni, także w Barcinie. Prace adaptacyjne pomieszczeń rozpoczęły się w lutym 2014 r. Lokatorzy wprowadzą się do mieszkań jeszcze w tym roku.
Problemem gminy Kępice, podobnie jak innych samorządów w kraju, są rosnące wydatki oświatowe. Mimo to samorząd w ostatnich latach powiększył liczbę miejsc w przedszkolach ze stu do stu sześćdziesięciu. Jednocześnie ze względów ekonomicznych zapadła decyzja o likwidacji Szkoły Podstawowej w Przytocku. Placówkę prowadzi - jako szkołę niepubliczną - Stowarzyszenie My Dla Was.

Postawiłam na rozwój i poprawę warunków życia

Magdalena Gryko, burmistrz Kępic:
Mnie boli to, że przychodzą do mnie mieszkańcy gminy, którzy nie mają za co żyć. Jest to bardzo złożony problem, w ogromnej większości są to osoby zrezygnowane, długotrwale bezrobotne i mało konkurencyjne na rynku pracy. Gmina nie ma możliwości stworzenia zakładu pracy, mogę zapewnić jednak, że robimy wszystko i korzystamy z każdej okazji stworzenia miejsca pracy. Oczywiście, są i głosy krytyczne, rośnie konkurencja, osoby od lat prowadzące działalność gospodarczą mają żal, że kiedy zaczynały, takiej pomocy nie było. Staram się zrozumieć obie strony i wiem jak trudno jest osobom, które kilkanaście lat nie pracowały, z powrotem wrócić na rynek pracy, jak trudno absolwentom bez żadnego doświadczenia znaleźć się na rynku pracy.

Staram się jednak pamiętać, że nasza gmina wymaga wielu ważnych inwestycji i musi się zmieniać. Dlatego cały czas podejmuję różne przedsięwzięcia, których celem jest rozwój i poprawa warunków życia mieszkańców. Jednak nie zawsze upieram przy projektach, które wydają mi się ważne i potrzebne. Często życie je bowiem weryfikuje. Wiele nowych pomysłów rodzi się na spotkaniach z mieszkańcami, którzy wiedzą najlepiej, czego im potrzeba. Ja wolę słuchać, weryfikować swoje plany niż wbrew większości upierać się przy swoim.

Staram się też myśleć perspektywicznie, więc zabiegam o to, aby ponad 10 hektarów ziemi przy drodze wojewódzkiej 209 w Barcinie było objętych patronatem Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ten sposób rozpoczęliśmy starania o włączenie nas do strefy, musimy tylko przejść całą procedurę.

Jeśli nasze tereny znajdą się w materiałach informacyjnych strefy, będziemy bardziej widoczni, każdy inwestor chcący zainwestować w słupskiej strefie będzie wiedział, że ma do wyboru naszą gminę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza