Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj znamiona na skórze. Akcja profilaktyczna w Słupsku

Monika Zacharzewska
Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych i agresywnych nowotworów. Zbyt późno wykryty cechuje się dużą śmiertelnością, ponieważ daje przerzuty do innych tkanek i narządów wewnętrznych.
Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych i agresywnych nowotworów. Zbyt późno wykryty cechuje się dużą śmiertelnością, ponieważ daje przerzuty do innych tkanek i narządów wewnętrznych. Archiwum
Czerniak to podstępny nowotwór skóry. Wykryty zbyt późno, zazwyczaj, niestety, kończy się śmiercią. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. W Słupsku trwają właśnie dermatologiczne badania przesiewowe.

Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych i agresywnych nowotworów. Zbyt późno wykryty cechuje się dużą śmiertelnością, ponieważ daje przerzuty do innych tkanek i narządów wewnętrznych.

- Dlatego tak istotnym elementem walki z czerniakiem są badania przesiewowe oraz profilaktyka. Stąd cała akcja - mówi Ewelina Cywińska, kosmetolog ze Słupska, która razem z dermatologiem dr. n. med. Piotrem Brzezińskim organizuje akcję profilaktyczną dla słupszczan i mieszkańców regionu.

Do 30 kwietnia w gabinecie Trychoderm przy ulicy Kossaka 22 w Słupsku, można zbadać znamiona na skórze.

Badania są częściowo sponsorowane, koszt dla pacjenta to 30 zł. Rejestrować można się pod numerem telefonu: 513 712 752.

Wkrótce badania profilaktyczne pod kątem wykrywania czerniaka prowadzić będzie też klinika Salus. Ponieważ finansuje je miasto Słupsk, które właśnie rozstrzygnęło konkurs na ich prowadzenie, dla słupszczan będą one bezpłatne. O dokładnym terminie rozpoczęcia poinformujemy.

- O takich badaniach szczególnie powinny pomyśleć osoby o jasnej karnacji, często opalające się i korzystające z solarium. Takie, które szczególnie w dzieciństwie miały oparzenia słoneczne oraz miały w rodzinie przypadki zachorowania na ten nowotwór - mó­wi Ewelina Cywińska.

- No i oczywiście osoby, które mają na ciele wyjątkowo wiele znamion.
Jednak trze­ba pamiętać, że czerniak może rozwijać się również na skórze, na której nie ma znamion. Badanie profilaktyczne wykonywane tzw. dermatoskopem jest całkowicie bezbolesne i nie trzeba się do niego w żaden wyjątkowy sposób przygotowywać. Jeśli lekarz dermatolog wykryje niepokojące zmiany, wystawi skierowanie do chirurga w celu usunięcia ich i zbadania pod kątem onkologicznym.

Jednak trwająca właśnie akcja profilaktyczna przeciwko czerniakowi skóry to nie tylko badania. Drugim jej etapem będzie otwarta konferencja organizowana w Akademii Pomorskiej przy ul. Westerplatte 6 maja o godz. 17. Spotkanie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, czym jest czerniak, kto jest w grupie ryzyka, jak postępować, żeby mu zapobiegać i przede wszystkim w jaki sposób obserwować swoją skórę, na co zwrócić uwagę oraz co nas powinno zaniepokoić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza