Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Swój proces sądowy możesz obserwować przez internet

Bogumiła Rzeczkowska
Korzystanie z portalu nie wiąże się z żadnymi opłatami i nie wymaga dodatkowego oprogramowania oprócz przeglądarki internetowej. W sądzie okręgowym można złożyć wniosek o rejestrację.
Korzystanie z portalu nie wiąże się z żadnymi opłatami i nie wymaga dodatkowego oprogramowania oprócz przeglądarki internetowej. W sądzie okręgowym można złożyć wniosek o rejestrację. PK
Internetowy Portal Informacyjny działa już dziesięć miesięcy. Każdy może sprawdzić stan swojej sprawy przez Internet. To szybki, wygodny i darmowy dostęp do akt. Najczęściej jednak korzystają z niego prawnicy.

Portal informacyjny sądów apelacji gdańskiej działa od 1 lipca ubiegłego roku. Interesanci zaczynają z niego korzystać, ale trudno na razie mówić, że ta nowinka stała się powszechna.

Zadaniem portalu jest ułatwienie wszystkim upoważnionym i uprawnionym, a zwłaszcza stronom postępowania i ich pełnomocnikom, również sędziom i prokuratorom, dostępu do informacji w sprawach rozpoznawanych przed sądem. Każdy więc, kto ma sprawę, może zapoznać się z jej stanem przez Internet. W ten sposób dowie się o wyznaczonych terminach rozpraw, uzyska wgląd do dokumentów wytworzonych przez sąd. Zakładając konto w portalu, łatwo i szybko będzie można także sprawdzić, na jakim etapie jest postępowanie, jakie czynności zostały wykonane. Portal pozwala również na oglądanie elektronicznej wersji protokołów z rozpraw i drukowanie ich kopii. Jednak na razie nie obejrzymy wszystkich akt. Dlatego, że pozwy czy odpowiedzi na nie, czy inne dokumenty wpływające do sądu nie są skanowane.
Od 1 lipca ubiegłego roku w całej apelacji gdańskiej, czyli w sześciu sądach okręgowych, złożono około 450 wniosków o rejestrację oraz wydanie loginów i haseł. W Słupsku z takiej możliwości skorzystało 75 osób.

- W całej apelacji z portalu internetowego korzysta prawie 290 pełnomocników stron i prawie 130 użytkowników zwykłych - mówi sędzia Danuta Jastrzębska, rzeczniczka słupskiego sądu okręgowego. - Te dane nie odzwierciedlają rzeczywistego zainteresowania, bo prawnicy logują się do kilku spraw, a prokuratura ma wspólne hasło. Jednak to bardzo przydatne narzędzie. Bez opłat i wychodzenia z domu można zapoznać się z aktami, dowiedzieć się, czy nadeszła już opinia biegłego i jakiej treści sąd wydał zarządzenie. Można też obejrzeć nagranie z rozprawy, jeśli została zarejestrowana. Oczywiście portal nie zastępuje do końca korespondencji . Wezwanie czy zawiadomienie o sprawie strona dostanie pocztą tradycyjną.

Portal na razie obejmuje sprawy toczące się przed sądem okręgowym. Jest dostępny pod adresem https://portal.gdansk.sa.gov.pl. Można też wejść do niego bezpośrednio ze strony Sądu Okręgowego w Słupsku.
Aby uzyskać dostęp do portalu, można zarejestrować się na domowym komputerze, a także w holu na parterze sądu okręgowego przy biurze podawczym. Znajduje się tam stanowisko komputerowe umożliwiające samodzielne wypełnienie wniosku o dostęp do Internetowego Portalu Informacyjnego. Do tego potrzebne jest podanie danych osobowych. Po rejestracji trzeba przejść weryfikację opisaną w regulaminie portalu. I to jedyna rzecz, którą trzeba zrobić na piechotę, bo należy osobiście się zgłosić z dokumentem potwierdzającym tożsamość do sądu. Login
i hasło otrzymamy w Biurze Obsługi Interesanta od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.

Informacja o dostępie do Portalu Informacyjnego przekazana zostanie na adres e-mail wskazany we wniosku. Po tym sprawy na aktywnym koncie użytkownika pojawią się następnego dnia od aktywacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza