Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja profilaktyczna przeciwko czerniakowi. Wyniki są alarmujące (wideo)

Monika Zacharzewska
Podczas spotkania podsumowującego akcję profilaktyczną lekarz tłumaczył, że czerniak wywodzi się z komórek barwnikowych, tzw. melanocytów, może jednak rozwijać się także na skórze bez znamion.
Podczas spotkania podsumowującego akcję profilaktyczną lekarz tłumaczył, że czerniak wywodzi się z komórek barwnikowych, tzw. melanocytów, może jednak rozwijać się także na skórze bez znamion.
Przez prawie miesiąc badań profilaktycznych w kierunku czerniaka zgłosiło się na nie ponad 140 osób. Aż u pięciu zdiagnozowano ten nowotwór, a u trzech innego raka skóry.

Badania profilaktyczne dla słupszczan i mieszkańców regionu zorganizowali Ewelina Cywińska, kosmetolog z gabinetu Trychoderm, z dermatologiem Piotrem Brzezińskim. Przez prawie miesiąc przebadali ponad 140 osób. Wyniki są niepokojące.

- Znaleźliśmy aż pięć osób z czerniakiem, które zostały skierowane do poradni chirurgii onkologicznej, u trzech osób zdiagnozowaliśmy inny nowotwór skóry, a u jednej inną chorobę skóry - mówił dr Brzeziński podczas wykładu podsumowującego akcję. - Kolejne 20 osób skierowaliśmy na wycięcie podejrzanych znamion, z których może rozwinąć się nowotwór.

Lekarz podkreśla, że czerniak to wyjątkowo złośliwy nowotwór, jednak wcześnie rozpoznany daje 80 procent szans na wyleczenie. - Niestety, w Polsce większość osób zgłasza się do specjalistów już z czerniakiem, a ten zbyt późno rozpoznany cechuje się wysoką śmiertelnością, ponieważ daje przerzuty do innych tkanek oraz narządów wewnętrznych. Wszystko przez brak świadomości i edukacji na temat tej choroby - mówił dr Brzeziński.

Podczas spotkania podsumowującego akcję profilaktyczną lekarz tłumaczył, że czerniak wywodzi się z komórek barwnikowych, tzw. melanocytów, może jednak rozwijać się także na skórze bez znamion. Czynniki zwiększające ryzyko rozwoju choroby to jasna karnacja, duża liczba znamion barwnikowych na skórze (u dorosłych ponad 100, u dzieci ponad 50), występowanie choroby w rodzinie, skłonność do oparzeń słonecznych. - Co ciekawe, te ostatnie najczęściej pojawiają się u osób większość czasu spędzających w pomieszczeniach zamkniętych i nagle wyjeżdżających w ciepłe kraje - dodał doktor.

Natomiast Ewelina Cywińska zwróciła uwagę, że w grupie ryzyka są też osoby często korzystające z opalania, również w solariach. Wśród nich jest mnóstwo ludzi młodych nieświadomych zagrożenia. Dlatego w niektórych krajach, jak Francja, Austria, Finlandia czy Wielka Brytania zakazano korzystania z solariów nieletnim.

- Zachorowaniu na czerniaka możemy zapobiegać - zapewnia Cywińska. - Przede wszystkim unikając ostrego słońca w godz. 10-16, stosując preparaty z filtrami UV i pamiętając o odzieży ochronnej, czapkach i dobrych okularach przeciwsłonecznych. Nie należy też korzystać z solarium, no i przede wszystkim trzeba obserwować swoją skórę, a gdy zauważymy coś niepokojącego, koniecznie zgłosić się do lekarza.

Bezpłatne badania

Zapisy na bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców Słupska w wieku 30-50 lat w kierunku czerniaka prowadzi Salus przy ul. Zielonej. Pierwsze odbędą się sobotę, 17 maja, w godzinach 8-14, rejestracja pod numerami 59 848 90 00 lub 722 149 403.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza