Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki studiów na słupskich uczelniach. Jakie?

Anna Piwowarska [email protected]
WHSZ (zdjęcie z lewej) i Akademia Pomorska poszerzają ofertę kształcenia w oparciu o raporty dotyczące rynku pracy i w odpowiedzi na oczekiwania studentów.
WHSZ (zdjęcie z lewej) i Akademia Pomorska poszerzają ofertę kształcenia w oparciu o raporty dotyczące rynku pracy i w odpowiedzi na oczekiwania studentów. Archiwum
Od tego roku akademickiego filologia angielska i germańska na Akademii Pomorskiej kształcić będzie magistrów. To nie jedyna nowość na słupskich uczelniach, które stale poszerzają swoją ofertę edukacyjną.

- Otwierając studia magisterskie na filologii angielskiej, wypełniamy lukę, która istniała w regionie od zawsze. Jednocześnie odpowiadamy na prośby studentów, którzy wielokrotnie zgłaszali nam zapotrzebowanie na takie studia w Słupsku - mówi dr Klaudiusz Bobowski, kierownik Zakładu Filologii Angielskiej na Akademii Pomorskiej w Słupsku. - Mamy młodą i dynamiczną kadrę, która stale się rozwija. Niebawem kolejne dwie osoby dołączą do grona doktorów habilitowanych.

Słupska uczelnia na starych fotografiach: Zobacz jak wyglądała 45 lat temu

Na studiach magisterskich studenci będą mogli wybrać specjalizację nauczycielską albo translatoryczną. W pierwszej modułami wiodącymi będą przygotowanie dydaktyczne oraz pedagogiczno-psychologiczne, w drugiej zaś nowoczesne technologie w tłumaczeniu, leksykografia, a także tłumaczenie: ustne, literackie, naukowo-techniczne i prawno-ekonomiczne.

Nie są to jedyne nowe studia magisterskie Instytutu Neofilologii. Po raz pierwszy odbędzie się również nabór na studia magisterskie filologii germańskiej. Przyszli studenci wybierać będą mogli między specjalizacją nauczycielską albo językiem w biznesie i turystyce.

Zmiany dostrzec będzie można również w innych instytutach AP. I tak Instytut Fizyki w ramach fizyki technicznej kusi studentów inżynierią samochodową i metodami technicznymi w kryminalistyce, a bezpieczeństwo narodowe stawia na ochronę osób i mienia oraz penitencjarystykę. Przyszli studenci politologii w tym roku wybrać będą mogli nowe media i komunikację społeczną oraz politykę publiczną.
Nowe specjalności pojawią się też na pedagogice - na studiach pierwszego i drugiego stopnia będzie to pedagogika resocjalizacyjna z penitencjarystyką, a na studiach drugiego stopnia - gerontogogika z promocją zdrowia. Ta ostatnia ma przygotować absolwentów do pracy z osobami starszymi w placówkach opiekuńczych i zakładach opieki zdrowotnej.

Bałtycki Festiwal Nauki w Słupsku: Zobacz zdjęcia i wideo z imprezy

Nowymi kierunkami studentów przekonuje do siebie nie tylko Akademia Pomorska. Również Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania w Słupsku stawia na rozwój swojej oferty edukacyjnej.

Po sukcesie specjalizacji TSL (transport-spedycja-logistyka), na kierunku zarządzanie od tego roku wybrać będzie można również specjalizacje: rachunkowość, zarządzanie odnawialnymi źródłami energii, menedżer sprzedaży i menedżer projektów.

- Wprowadzamy je po wnikliwych analizach raportów opracowywanych przez instytucje rynku pracy, wskazujące na branże i zawody strategiczne w naszym regionie - tłumaczy dr Agnieszka Sałek-Imińska, dziekan WHSZ.

Jak często podkreślają pracownicy WHSZ, uczelnia stawia przede wszystkim na elastyczność i szybkie dostosowywanie się do potrzeb rynku pracy. Dlatego stale poszerza również swoją ofertę studiów podyplomowych. W czasie naboru letniego, który właśnie trwa, poza kolejnymi edycjami zarządzania zasobami ludzkimi, rachunkowością czy zarządzaniem BHP, studenci będą mogli wybrać studia podyplomowe na kierunkach: szkoła liderów (dla osób pełniących stanowiska kierownicze), zarządzanie projektami, TSL, komunikacja i negocjacje w administracji i biznesie, zarządzanie w administracji samorządowej oraz zarządzanie i finansowanie podmiotów ekonomii społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza