Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści zaprezentowali historyczny happening o drodze do wolności (wideo, zdjęcia)

Zbigniew Marecki
Gimnazjaliści zaprezentowali historyczny happening o drodze do wolności.
Gimnazjaliści zaprezentowali historyczny happening o drodze do wolności. Krzysztof Piotrkowski
Przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół w Damnicy historyczny happening o drodze Polaków do wolności był głównym punktem środowych obchodów 25.rocznicy wyborów czerwcowych w 1989 roku. Dla części widzów był pretekstem do rocznicowych refleksji
Biblioteka obchodziła 25 - lecie Wolności w PolsceBiblioteka obchodziła 25 - lecie Wolności w Polsce.

Biblioteka obchodziła 25 - lecie Wolności w Polsce

Plenerowy happening odbył się przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Jego scenariusz stworzyła Izabela Brzykcy, a w realizacji widowiska pomagali Grzegorz Gurłacz i Andrzej Kordylas. Młodzież zaprezentowała zespół scenek ukazujących społeczne bunty Polaków od poznańskiego Czerwca '56 po wybory w 1989 roku. Ilustrowano je powszechnie znanymi pieśniami.

- Dla nas to było duże wyzwanie, bo choć część tych wydarzeń miała miejsce 25 lat temu, to jednak już są dość odległą historią, której musieliśmy się uczyć - mówi Izabela Słodzińska, uczestniczka happeningu.

Widowisko było częścią uroczystości rocznicowych, które w Słupsku odbywały się pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP. Ponadto wspominano, jak doszło do powstania NSZZ Solidarność, czas stanu wojennego i przygotowania do prawie wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku, a zaproszeni goście dyskutowali o tym, czym jest wolność, którą wywalczono 25 lat temu.

Do specjalnych urn dzieci i młodzież wrzucali swoje prace dotyczące wolności. Natomiast Danuta Sroka, dyr. MBP zdradziła, że w ramach biblioteki cyfrowej w Słupsku będą digitalizowane wszystkie materiały związane z wydarzeniami z lat 1989-1991. - Będziemy je przekazywać do "Archiwów przełomu 1989-1991" w Warszawie - tłumaczyła pani dyrektor. Znajdą się tam m.in. materiały, które w słupskim muzeum zdeponował Jerzy Lisiecki, szef Komitetu Obywatelskiego "Solidarności" w Słupsku.

Z kolei na Starym Rynku przed południem słupszczanie mogli zbierać ulotki, które z samolotu rozrzucili członkowie Aeroklubu Słupskiego. W ten sposób nawiązali do takiej samej akcji, która odbyła w 1989 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza