Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Wojsko wnioskuje o pozwolenia na budowę

Aleksander Radomski
Budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Wojsko wnioskuje o pozwolenia na budowę.
Budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Wojsko wnioskuje o pozwolenia na budowę. Lockheed Martin/MDA
Wojsko przygotowuje się do inwestycji w Redzikowie i stara się o pozwolenia na budowę. Na razie budowa tarczy jest na etapie przygotowawczym, ale pierwsze prace mają rozpocząć się już w przyszłym roku.

Budowa bazy tarczy antyrakietowej w podsłupskim Redzikowie nabiera realnych kształtów. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych przygotowuje się właśnie do realizacji prac budowlanych i wnioskuje o pierwsze pozwolenia. Do wojewody pomorskiego o decyzje administracyjne wnioskuje Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni. - Jesteśmy na etapie dokumentacji - mówi płk Krzysztof Lewicki - rzecznik prasowy szefa RZI w Gdyni. - Kompletujemy niezbędne pozwolenia, co może potrwać kilka miesięcy.

Zobacz także: Polacy też mogą budować tarczę antyrakietową w Redzikowie! (najnowsza wizualizacja)

Co wojsko będzie budować? Przedstawiciele intendentury mówią o infrastrukturze podziemnej. Mowa o kanalizacji sanitarnej, deszczowej, cieplnej, energetycznej, teleinformatycznej i teletechnicznej. Również tej związanej z zabezpieczeniem logistycznym. W obwieszczeniach wojewody pomorskiego jest też budowa biura przepustek i plac apelowy. Na liście jest też trybuna widowiskowa i maszty flagowe. Wojskowi starają się też o pozwolenie na budowę zaplecza dla psów wartowniczych.

Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni prace w Redzikowie ma prowadzić w latach 2014-2018. Jak nas zapewniono, rozpoczną się za około rok.

Zobacz także: Test tarczy antyrakietowej. Dokładnie taka powstanie w Redzikowie (wideo)

Przypomnijmy, że równolegle swoje prace prowadzić będą Amerykanie. - Przygotowania do rozmieszczenia bazy postępują zgodnie z harmonogramem - zapewnia Jacek Sońta, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej. - USA rozpoczną prace budowlane w bazie w 2016 roku, a dwa lata później system osiągnie gotowość bojową. Obecnie Polska i USA współpracują w przygotowaniach do rozmieszczenia systemu, które obejmują m.in. cykliczne wizyty ekspertów w bazie, ukierunkowane na prace projektowe instalacji.

Rzecznik MON-u dodaje, że uruchomienie bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie będzie wiązało się ze stałą, znaczącą obecnością dużego personelu. Podczas ostatniego spotkania przedstawicieli ministerstwa z władzami samorządowymi Słupska i okolic mówiono o kilkuset pracownikach cywilnych i wojska tak z USA, jak i z Polski. Samorządowcy, którzy zrelacjonowali nam to zamknięte dla mediów spotkanie, mówili o około 250 przedstawicielach US Army i podobnej liczbie polskich żołnierzy. Zwrócili również uwagę, że budowa tarczy to szansa dla lokalnych przedsiębiorców. Potwierdza to MON, który informuje, że Amerykanie zazwyczaj korzystają z usług lokalnych firm w zakresie utrzymania bazy, dostawy towarów i zatrudniają lokalnych pracowników cywilnych do spraw administracyjno-porządkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza