Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend nad morzem. Górale i pluszaki opanują Ustkę i Rowy

Daniel Klusek
W weekend w Rowach będzie można spotkać wiele maskotek z całego kraju.
W weekend w Rowach będzie można spotkać wiele maskotek z całego kraju. Łukasz Capar
Na usteckiej promenadzie będzie można spotkać górali, a Rowy opanują maskotki - to tylko niektóre wydarzenia tego weekendu.

Mali i duzi mieszkańcy regionu i turyści będą mogli wybrać się do muzeów w Swołowie i Klukach, zobaczyć najnowszy spektakl Nowego Teatru, posłuchać bajek Anny Łajming i pobawić się na Jarmarku Gryfitów.

Górale nad morzem

Na usteckiej promenadzie w sobotę i niedzielę będzie trwać impreza "Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce". W tym czasie odwiedzić będzie można kilkadziesiąt stoisk z góralskim jadłem. Będą też kramy z oscypkami i innymi specjałami góralskiej kuchni. Swoje prace prezentować też będą beskidzcy artyści ludowi. Każdego dnia od godz. 14 na scenie trwać będą zabawy dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. W programie znajdą się m.in.: gry zręcznościowe, zakręcone animacje dla dzieci i zumba dla wszystkich. W części artystycznej zagrają kapele: Wałasi, Haśnik i Zbójnicy. Natomiast w sobotę i niedzielę o godz. 20 rozpoczną się koncerty zespołu The Plodders.
W ramach imprezy w Domu Kultury czynna jest retrospektywna wystawa konkursu "Dream Team
- Mo­da na Bielsko". Wstęp jest wolny.

Rowy pełne maskotek

W sobotę i niedzielę w Rowach odbędzie się VIII Ogólnopolski Zjazd Maskotek. Zabawa rozpocznie się w sobotę o godz. 16, gdy maskotki przejdą w paradzie głównymi ulicami miejscowości. Potem będą się prezentować na scenie przy ul. Słonecznej. Publiczność będzie też mog­ła wziąć udział w plebiscycie "Maskotka Naj...". O godzinie 18 rozpocznie się wielkie smakowanie tortu na tysiąc osób. Po poczęstunku, na scenie pojawi się iluzjonista. Będzie też występ kabaretowy i piosenki dla wszystkich.

Natomiast w niedzielę od godz. 16 na scenie rozstrzygnięty zostanie plebiscyt na najładniejszą maskotkę. Będą też nagrody dla osób, które wzięły udział w głosowaniu. Ze wszystkimi pluszakami będzie sobie można zrobić pamiątkowe zdjęcie, a o godz. 18 zaśpiewa zespół Babiniec z Rowów.

Wołanie z otchłani

W sobotę i niedzielę w kaplicy św. Jerzego słupski Nowy Teatr wystawi spektakl Stanisława Grochowiaka "Z głębokiej otchłani wołam" w reżyserii Bożeny Borek. Osadzona w realiach PRL-u fabuła zdumiewająco nie traci na aktualności przesłania, a komizm scen rodzajowych nie umniejsza egzystencjalnej wymowy utworu. Ciekawą scenografię, z racji miejsca akcji, zapewnia wnętrze zabytkowej kaplicy św. Jerzego, a przepiękna muzyka na równi z aktorami dopełnia obsady tej sztuki. W spektaklu zagrają: Bożena Borek, Adam Jędrosz i Mateusz Młodzianowski. Początek o godz. 18. Bilety w cenie 30 i 25 złotych można kupić w kasie Nowego Teatru przy ul. Jana Pawła II 3.

Bez cenzury

Stand-up "Bez cenzury" to wspólny projekt trójki dobrych kumpli, czyli Abelarda Gizy, Katarzyny Piaseckiej i Kacpra Rucińskiego. Od listopada 2010 roku występują razem w klubach całego kraju, tworząc rasowe wieczory stand-up. Stand-up comedy to znana na całym świecie forma rozrywki. W Polsce coraz bardziej popularna i rozpoznawalna. Zasada stand-upu jest prosta: brak tematów tabu. Można mówić o wszystkim, nierzadko poruszając tematy ostre czy ważne. Do grupy najlepszych przedstawicieli polskiej sceny stand-upu z pewnością należy trójka komików projektu "Bez cenzury". Każdy jest inny, każdy porusza inne tematy na swój sposób, ale łączy ich jedno - forma stand-upowa. Na scenie są sobą i opowiadają o tym, co ich dotyczy, denerwuje, cieszy. Początek w niedzielę o godz. 17.30 w sali słupskiej filharmonii. Bilety w przedsprzedaży kosztują 30 i 45 zł, w dniu koncertu trzeba będzie zapłacić 40 i 55 złotych.

Jarmark pod żaglami

Na Rynku Rybackim przed Spichlerzem Richtera w niedzielę odbędzie się Jarmark Gryfitów. Gospodarzem tego spotkania będą Agencja Promocji Regionalnej "Ziemia Słupska" i Szkoła Żeglarstwa Magola. Podczas "Spotkania ze słupską kulturą" będzie się można dowiedzieć o najważniejszych i najpopularniejszych wydarzeniach artystycznych, które odbywają się w mieście. Słupszczanie i turyści dowiedzą się również, jak można rozpocząć przygodę żeglarską. Będą też konkursy dla dzieci i młodzieży i dużo zabawy dla wszystkich. Przez cały czas czynne też będą kramy lokalnych twórców ludowych i kolekcjonerów. Początek o godz. 11. Wstęp jest wolny.

Bajki pani Anny

W sobotę, podczas obchodów 110. rocznicy urodzin Anny Łajming, na ul. Nowobramskiej usłyszymy bajki słupskiej pisarki. Wówczas swoje premiery będą miały książka i audiobook "Bajki Anny Łajming". Wystąpią dzieci i młodzież, nie zabraknie również gier i zabaw dla małych i dużych. Na miejscu będzie też można kupić książki i koszulki z ilustracjami do poszczególnych bajek.

Natomiast o godz. 16 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Grodzkiej 3 otwarta zostanie okolicznościowa wystawa poświęcona życiu i twórczości Anny Łajming.

Święto latarni

Dom Kultury w Ustce w tym roku obchodzi jubileusz Święta Latarni - familijnego zdarzenia plastycznego, któ­re odbędzie się już po raz 20. Miłośnicy latarni morskich w niedzielę od godz. 16 na terenie przed latarnią mogą wziąć udział we wspól­nym świętowaniu, zabawie i twórczym działaniu. Tegoroczny motyw to "Muszle malowane".

Cudaki z rolek

"Rolkowe cudaki" to organizowane przez Dom Kultury w Ustce familijne zdarzenie plastyczne. Odbędzie się na podwórzu Bałtyckiego Centrum Kultury przy ul. Kosynierów 21. Do swoich działań plastycy wykorzystują rolki po papierze w ramach sztuki recyklingu. Można z nich zrobić kolorowe, szalone cudaki, a przy okazji pobyć z bliskimi w twórczy sposób. Początek o godz. 16. Wstęp dla dzieci i dorosłych jest wolny.

Skrzaty w Zagrodzie

W niedzielę, podczas kolejnego spotkania w Dziecię­cej Zagrodzie w muzeum w Swołowie, dzieci i dorośli poznają skrzaty. O nich opowie na sianie Olga Hanowska. Natomiast warsztaty plastyczne przeprowadzi Przemysław Laskowski, który pomoże wyczarować ze sznurków, papieru i farb te niewielkie stworzenia. Początek o godz. 11.30, wstęp dla wszystkich jest wolny.

Niedziela u Klicków

Muzeum w Klukach w każdą niedzielę wakacji organizuje imprezę folklorystyczną "W niedzielę u Klicków". W muzeum można zobaczyć odświętnie zastawione stoły, do jakich dawniej całymi rodzinami lub wspólnie z sąsiadami zasiadali Słowińcy. Zapoznać się można z techniką tkania krajek, czyli kolorowych wstą­żeczek, którymi kobiety obszywały brzegi sukni. W zagrodzie szyte są ponadto sieci rybackie, a także odbywają się gry i zabawy dla dzieci. Najmłodsi turyści będą mieli okazję przekonać się, że nawet najprostsze, zupełnie niepozorne przedmioty mogą dostarczyć świetnej zabawy. W jednej z chałup skosztować będzie można wafli drożdżowych smażonych w żeliwnej for­mie, a także drożdżowych babek wypiekanych w chlebowym piecu. W izbie zastawiono stół dla gości - filiżanki i imbryczek z herbatą oraz ciasto i konfitury. W jednej z zagród można natknąć się na akordeonistę, wygrywają­cego kaszubskie melodie i żywo rozprawiającego z są­siadem. Nie zabraknie też tradycyjnego słowińskiego chleba ze smal­cem i żuru. Impreza potrwa w godz. 10-16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza