Marcelina Witek w finale mistrzostw świata

(fen)
Marcelina Witek trenuje pod okiem ojca Mirosława.
Marcelina Witek trenuje pod okiem ojca Mirosława. Łukasz Capar
Polskie oszczepniczki udanie rozpoczęły eliminacje w 15. Mistrzostwach Świata Juniorów w amerykańskim Eugene. Dwie Polki awansowały do finału, a w tym gronie znalazła się Marcelina Witek (SKLA Słupsk).

Podczas tegorocznych mistrzostw świata juniorów bardzo dobrą dyspozycję zaprezentowały polskie oszczepniczki.

W grupie A konkursu eliminacyjnego z wynoszącym 53,00 m minimum kwalifikacyjnym bez problemów uporała się Maria Andrejczyk. Zawodniczka Hańczy Suwałki w pierwszej próbie uzyskała wynik 56 metrów i 23 centymetry (drugi wynik w karierze). Warto nadmienić, że suwalska oszczepniczka pokonała broniącą tytułu mistrzowskiego wywalczonego, w 2012 w Barcelonie, Szwedkę Sofi Flinck i ostatecznie wygrała całe eliminacje. Marcelina Witek (SKLA Słupsk), druga z polskich oszczepniczek, startująca w grupie B, także już w pierwszej próbie uzyskała rezultat lepszy od minimum. Słupszczanka posłała oszczep na odległość 55 metrów i 78 centymetrów i z tym osiągnięciem wygrała rywalizację w drugiej grupie eliminacyjnej. Ostatecznie zawodniczka SKLA została sklasyfikowana na trzecim miejscu w całych kwalifikacjach. Finał rzutu oszcze­pem kobiet w Eugene zaplanowany jest jutro (25 lipca).

Warto nadmienić, że trenerem polskich oszczepniczek jest Mirosław Witek (ojciec Marceliny) ze Słupskiego Klubu Lekkiej Atletyki. Na swój start czeka czterystumetrowiec Patryk Nurkowski (Jantar Ustka). Ustczanin ma pobiec w sztafecie 4x400 m na drugiej zmia­nie.