Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 sierpnia za gaz zapłacisz inaczej

Zbigniew Marecki
Od 1 sierpnia za gaz zapłacisz inaczej
Od 1 sierpnia za gaz zapłacisz inaczej Archiwum
Od 1 sierpnia zmieni się jednostka objętości paliwa, w której prowadzone będą rozliczenia z użytkownikami urządzeń grzewczych na gaz.

Przepisy przejściowe rozporządzenia taryfowego odsunęły w czasie obowiązek prowadzenia rozliczeń w jednostkach energii (kWh) do dnia 1 sierpnia 2014 r. - w miejsce dotychczas stosowanych jednostek objętości (m3) - aby umożliwić przedsiębiorstwom przygotowanie się do nowych zasad i przeprowadzenia kampanii informacyjnych wśród odbiorców. Oznacza to, że rozliczenia za dostarczony gaz i świadczone usługi przesyłania, dystrybucji i magazynowania obowiązkowo będą prowadzone w jednostkach energii zamiast w jednostkach objętości.

- Tym samym Polska przestanie być jedynym w regionie państwem europejskim, które w rozliczeniach nie stosowało jednostek energii - mówi Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Według niego, zapewni to przejrzystość rozliczeń pomiędzy uczestnikami rynku z tytułu świadczonych usług, ułatwi dokonywanie transakcji ponad sieciami narodowymi oraz porównywanie poziomu opłat występujących na różnych rynkach europejskich. 13 czerwca 2014 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, umożliwiającą dokonywanie od 1 sierpnia 2014 roku rozliczeń za dostarczone Odbiorcom paliwa gazowe w jednostkach energii (kWh).

Zdaniem URE, nowe zasady rozliczeń nie wpłyną zasadniczo na wysokość opłat pobieranych od odbiorców z tytułu dostarczania paliwa gazowego.

Ceny paliw gazowych uległy przeliczeniu z wartości wyrażonych w m3, na wartości wyrażone w kWh według ciepła spalania przyjętego do ustalenia cen w jednostkach objętości. Z kolei stawki opłat abonamentowych pozostawione zostały na niezmienionym poziomie.

Ewentualne zmiany płatności wynikać mogą z różnic ciepła spalania w poszczególnych punktach sieci gazowej oraz zaokrągleń powstałych w wyniku przeliczeń. Szacuje się, że nie powinny przekroczyć 1 procenta opłat.

Szczegółowe informacje dotyczące wielkości zużycia gazu ziemnego wyrażone w jednostkach objętości (m3) oraz w jednostkach energii (kWh), a także informacja o podstawie przeliczenia zużytych metrów sześciennych na zużytą energię (tzw. współczynniku konwersji) wskazywane będą na fakturze.

Odbiorcy gazu będą zatem otrzymywać faktury, na których będą widniały trzy wartości:ilość zużytego gazu w jednostkach objętości (m3); tzw. współczynnik konwersji, za pomocą którego jednostki objętości będą przeliczane na jednostki energii oraz ilość gazu w jednostkach energii (kWh).

Zmiana zasad rozliczeń za gaz wprowadzona ww. rozporządzeniem Ministra Gospodarki (Dz. U. 2013 r.,
poz. 820) nie wiąże się z koniecznością wymiany gazomierzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza