Sukcesy zawodników z Pomorza Środkowego w Szczecinie

Grzegorz Hilarecki [email protected]
Srebrny medal w rzucie oszczepem na mistrzostwach w Szczecinie zdobyła Barbara Madejczyk z Jantara Ustka, obok niej trener Henryk Michalski. Brązowy medal zdobył Paweł Roziński z SKLA Słupsk, obok trener Ewa Grecka. Archiwum zawodników
Od wtorku w Szczecinie lekkoatleci walczą o medale 90. Mistrzostw Polski. Po dwóch dniach imprezy reprezentanci naszego regionu zdobyli dwa srebra i brąz.

W środę Angelika Cichocka biegła w finale na swoim koronnym dystansie 800 metrów. Ku zaskoczeniu - nie wygrała biegu. Szybsza była Joanna Jóźwik z czasem 2:02:29. Biegaczka z Borzytuchomia miała czas 2:02:73. Na mecie zwyciężczyni podkreślała: - Udało mi się wygrać z wicemistrzynią świata!

Cichocka pobiegła wczoraj w swoim stylu, najpierw na końcu stawki, potem przesuwając się po zewnętrznej. W końcówce zabrakło sił na mocno finiszującą Jóźwik. Trzykrotna z rzędu złota medalistka nie ma czwartego z rzędu tytułu, ale Angelika pobiegnie jeszcze dzisiaj na 1.500 metrów. Mistrzostwa w Szczecinie są dla Cichockiej sprawdzianem dyspozycji po obozach przygotowawczych do ME w Zurychu. Halowa wicemistrzyni świata z Sopotu szlifowała formę w szwajcarskim Sankt Moritz (po obozie w 2011 roku ustanowiła rekordy, które ma do dziś na 600 m, 800 m i 1500 m - więc, jak podkreśla jej trener, klimat Alp Szwajcarskich wyraźnie jej służy.

Mistrzostwa dla reprezentantów naszego regionu zaczęły się bardzo dobrze. Już w pierwszej konkurencji, czyli rzucie oszczepem, na najniższym stopniu podium stanął Paweł Roziński ze SKLA Słupsk.

Trenowany przez Ewę Grecką oszczepnik uzyskał 76,96 m i zdobył trzeci medal mistrzostw kraju (miotacz ze Słupska zdobywa medale co 2 lata od 2010 roku). Dopiero piąty był broniący tytułu Hubert Chmielak, który w tym sezonie już dwa razy rzucał ponad 80 metrów. Głównym faworytem do zwycięstwa był Łukasz Grzeszczuk z warszawskiej Skry. Silny przedni wiatr nie ułatwiał zawodnikom rywalizacji, ale już w pierwszym rzucie lider polskich tabel posłał oszczep na odległość 80,67 m i potwierdził formę przed mistrzostwami Europy. Dobre przygotowanie do sezonu podopieczny Michała Krukowskiego podkreślił jeszcze wynikiem z piątej kolejki, w której uzyskał 81,40. Srebrny medal zdobył Marcin Krukowski zawodnik Warszawianki w piątej próbie rzucił 78,15 m i wywalczył pierwszy w karierze medal seniorskich mistrzostw kraju.

- Konkurs był trudny, bo wiał silny przedburzowy wiatr. To były wymagające warunki - ocenia Ewa Grecka. - Medal to sukces, ale nie udało się uzyskać minimum na mistrzostwa Europy. Paweł ma problem z kolanem i najpierw musimy je wyleczyć, a potem przygotować się do tego, by za rok zdobył mistrzostwo Polski i by potem pojechał na igrzyska.

Stawiać też można było na medal Barbary Madejczyk z LKS Jantara Ustka. Jednak najlepszą oszczepniczką mistrzostw została Urszula Jakimowicz. Zawodniczka SKLA Sopot posłała w piątej próbie oszczep na odległość 55,77 m i zdobyła pierwsze w karierze złoto seniorskich mistrzostw kraju. Srebrny medal odebrała w Szczecinie Barbara Madejczyk z wynikiem 54,53 m, a brąz Marta Kąkol, która medal zawdzięcza próbie z ostatniej kolejki na odległość 53,24 m.

W konkursie miała także wystartować słupszczanka Marcelina Witek, czwarta oszczepniczka mistrzostw świata juniorów w Eugene. Niestety samolot z naszą ekipą miał opóźniony przylot z USA do Amsterdamu i nie dotarła na czas na mistrzostwa Polski do Szczecina.